Vláda je o krůček blíž antidiskriminačnímu zákonu

Vláda udělala první krok k přijetí antidiskriminačního zákona. Podle mluvčí kabinetu Anny Veverkové se ale ministři zatím nerozhodli, jestli se asistenčním a mediačním orgánem antidiskriminační politiky stane ombudsman nebo samostatné Centrum pro rovné zacházení. Nový zákon by měl řešit současnou nejednotnost právní úpravy, kdy je problematika diskriminace součástí 60 zákonů. Podle vládního zmocněnce pro lidská práva Jana Jařaba, který zákon připomínkoval, neodpovídá většina současných norem požadavkům Evropské unie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kariéra

kariéra

Podle vládního zmocněnce pro lidská práva Jana Jařaba by měl předpis začít platit nejpozději v době našeho vstupu do Evropské unie. Zavádí totiž do českého právního řádu několik směrnic společenství. Dosavadní protidiskriminační paragrafy, které obsahuje zákoník práce, jsou podle něj nedostatečné. "Zejména máme nedostatky v oblasti diskriminace ve službách, školství, zdravotnictví a tak dále. Těch jednotlivých okruhů, které ta evropská směrnice vypichuje, je opravdu celá řada, a my jsme spočítali, kolik jednotlivých zákonů bychom museli novelizovat, kdybychom volili cestu dílčích novelizací a vyšlo nám více než šedesát."

Vláda by měla ještě rozhodnout, jestli se diskriminací v zaměstnání nebo rodině bude zabývat zvláštní úřad nebo ombudsman. Zřízení centra pro rovné zacházení je součástí zvláštního antidiskriminačního zákona, který ministři posoudí také. Podle vládního zmocněnce pro lidská práva Jana Jařaba existuje řada důvodů pro zřízení této instituce, jsou ale i pádné argumenty proti. Za určitých okolností by centrum pro rovné zacházení mohl nahradit úřad ombudsmana."Důvody pro: Měl by to být orgán, který poskytuje těm diskriminovaným nějakou pomoc, takže v jistém smyslu je to orgán ombudsmanského typu. Důvody proti: Ombudsman má zatím působnost jen proti vyjmenovaným úřadům a tady by se najednou musela rozšířit jeho působnost i na soukromé subjekty, protože pachateli diskriminace jsou v naprosté většině případů soukromé subjekty."

Markéta Kaclová, Naděžda Hávová, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme