Vláda je podle Klause slabší a méně výkonná oproti loňským odhadům

Vláda se letos ukázala být slabší a méně výkonná oproti odhadům z loňského podzimu. Prezident Václav Klaus to řekl na setkání s manažery. Svou analýzu přitom označil za předzvěst novoročního projevu hlavy státu. Vládě podle prezidenta škodí koaliční spory a aféry.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vláda 12.10.2011

Vláda 12.10.2011 | Foto: Filip Jandourek

„Oslabovaly ji vnitrokoaliční spory jednotlivých stran vůči sobě navzájem. Oslabovaly ji prokázané nebo neprokázané aféry několika členů vlády. Oslabovaly ji odchody několika ministrů, které nastaly v momentu, kdy se tito lidé konečně začali seznamovat se svým ministerstvem a úkoly, které je čekaly,“ říká Klaus.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vládě podle prezidenta Václava Klause škodí koaliční spory a aféry

Během roku zatím prezident jmenoval sedm nových ministrů, v úterý po krátké návštěvě Wroclavi zřejmě přijme demisi ministra kultury Jiřího Bessera.

Nejhlubší krizí koalice patrně prošla, když na jaře tehdejší místopředseda Věcí veřejných Jaroslav Škárka řekl, že dostává od Víta Bárty (VV) peníze za loajalitu, později se k obvinění přidala i poslankyně Kristýna Kočí. Během následujících měsíců Věci veřejné vyhrožovaly odchodem z koalice.

V srpnu potom odmítli chodit na schůze vlády ministři TOP 09, kteří tak protestovali proti angažmá Ladislava Bátory na ministerstvu školství.

Věcné spory se mezi koaličními stranami odehrály například v případě daňové reformy, zdanění hazardu a jmenování policejního prezidenta.

‚Nečas nedělá dost‘

„Určitě to tu vládu oslabuje. Lidé si řeknou, že je takřka neuvěřitelné, jaké ministry jednotlivé strany do vlády posílají. Politici na druhou stranu reflektují naštvání lidí a mají z toho strach, protože si uvědomují, že každý další skandál znamená ztrátu hlasů v příštích volbách. A to je asi to jediné, na co ti politici dokáží slyšet,“ říká komentátor Týdne Martin Fendrych.

„Určitě je tady vidět rozdíl na postu ministerského předsedy. Petr Nečas se určitě chová jinak, než se choval Mirek Topolánek.Ministři se za Topolánka vyměňovali, ale vždy to byl běh na několikatýdenní trať. Zatímco nyní se jedná o rozhodnutí v řádu hodin, maximálně dnů,“ uvádí politolog z Fakulty sociologických studií Masarykovy univerzity Stanislav Balík.

Přehrát

00:00 / 00:00

O stavu současné vlády mluvili na Radiožurnálu politolog z Fakulty sociologických studií Masarykovy univerzity Stanislav Balík a komentátor Týdne Martin Fendrych

Fendrych si ale nemyslí, že by Nečas dělal dost. Stačí se podle něj podívat na kauzu ministra Drobila, který je sice stále vyšetřován, ale zároveň je i místopředsedou ODS. A když už e nějaký ministr odvolán, bývá nahrazen dost neuvěřitelným způsobem, jako v případě ministra Kocourka, kterého vystřídal pan Kuba, o kterém se mluví ve spojení s jihočeskými podnikateli.

„Vládě vždy pomůže, když z ní odejdou lidé, kteří ztratili kredit. Ať už právem nebo neprávem. Kredit ztratil například ministr Vondra, i když podle mého názoru neprávem, kvůli Promopro, která nebyla dodnes vyšetřena. Myslím si tedy, že se dá dělat mnohem víc,“ dodává Fendrych.

Martin Drtina, Veronika Sedláčková, Jan Piroch, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme