Vláda je připravena pomoci zaměstnancům OKD, pokud by nedostali výplaty

Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD dnes ani ne po měsíci znovu přijel na Ostravsko kvůli situaci v těžební společnosti OKD. Napětí na šachtách je velké a horníci mají strach, že už příští měsíc nebude mít firma peníze na výplaty nebo odstupné. Premiér po jednání s odbory slíbil, že vláda je připravena pomoci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důl Darkov na Karvinsku, sídlo společnosti OKD | Foto: Martin Knitl | Zdroj: Český rozhlas

Insolvenčnímu správci se zatím nepodařilo zajistit úvěr, bez kterého se firma neobejde. Proto by dalším krokem mohlo být oslovení vlády.

Premiér Sobotka neupřesnil, jak konkrétně by stát pomohl. Řekl, že čeká na konkrétní návrhy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Cestu premiéra na Ostravsko a situaci v OKD sleduje reportér Martin Knitl

„Očekáváme, s čím přijde insolvenční správce, s čím přijde věřitelský výbor. To jsou nyní osoby, které jsou odpovědné za osud OKD. Vláda usiluje o to, aby se OKD udrželo v provozu, potřebujeme rozložit útlum do několikaletého období,“ uvedl Sobotka.

Odbory i dnes po jednání s premiérem potvrdily, že obavy na šachtách jsou veliké a že nespokojenost horníků může přerůst v protestní akce.

„Jsou schopni hodně věcí pochopit, ale nepochopí, kdyby nedostali výplatu, tak tento měsíc, tak příští a další. V případě, že by došlo z nějakého důvodu k nevyplacení mezd, může dojít k nekontrolovatelným akcím a k nepokojům vůbec v celém kraji,“ upozornil odborový předseda z dolu ČSM Štefan Pinter.

Úpadek OKD bude řešit předběžný věřitelský výbor

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) dnes na tiskové konferenci ve Frýdku-Místku informoval, že by se řízení o úpadku těžební firmy OKD mohlo urychlit. Ostravský krajský soud totiž schválil návrh insolvenčního správce o ustavení předběžného věřitelského výboru. Původně se měl řádný výbor sejít až v srpnu.

Velkou otázkou podle Mládka je, zda ve výboru budou zástupci společnosti Ad Hoc Group, které patří firma New World Resources, jež je majitelem OKD. "Oni mají konflikt zájmu, jsou zároveň majitelé i věřitelé. Ale to bude na rozhodnutí soudu," řekl Mládek.

Jistým členem výboru je naopak stát, protože jenom České správě sociálního zabezpečení dluží OKD přes 70 milionů korun.

Počty zaměstnanců OKD | Foto: Český rozhlas

ČRo, Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme