Vláda jedná o budoucnosti vojenského letectva

Vláda dnes rozhoduje, jakým způsobem bude v příštích letech chráněn vzdušný prostor naší republiky. Na stole jsou čtyři varianty. Česko by mohlo o "letecký deštník" požádat spojence v NATO nebo přistoupit na modernizaci Migů 21, které armáda stále vlastní. V úvahu připadá i pronájem nadzvukových letounů anebo jejich nákup. Pak by přišla na řadu nabídka konsorica BAE Systém/Saab se supersoniky Grippen. Konsorcium jako jediné dokončilo výběrové řízení na dodávku letadel a splnilo podmínky vlády.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

MiG-21 MF

MiG-21 MF | Foto: Václav Kýval

Rozhodnutí o stíhačkách musí podle ministra obrany Jaroslava Tvrdíka přijít brzy. Posledních šest bojových nadzvukových letounů české armády totiž dosluhuje a pokud se včas nerozhodneme jak dál, budeme od roku 2005 bez nadzvukového stíhacího letectva. Kterou ze zvažovaných variant sám preferuje, to šéf obrany odmítl před zasedáním vlády prozradit. "Co lze říct s jistotou - určitě budu chtít, aby vláda jedno ze čtyř rozhodnutí o budoucí podobě vzdušných sil přijala, protože považuji za nezbytně nutné, abychom jasně řekli, jak si budoucnost vzdušných sil představujeme".

Podle ministra financí Jiřího Rusnoka nemá naše země na nákup nových stíhaček peníze. Jak řekl, pořízení letadel vyjde na částku kolem sta miliard korun, což bychom spláceli dalších asi 15 let. "Jsem skeptický k takto velkým výdajům v období, kdy bychom měli naopak konsolidovat veřejné rozpočty, to znamená někdy po roce 2005. Budu poslouchat všechny argumenty, které budou na stole, ale je logické, že jako ministr financí k tomu mám skeptický názor".

Zemanův kabinet má také jednat o podílech v energetických společnostech. Fond národního majetku se totiž rozhodl neprodat své menšinové podíly ve společnostech Pražská energetika a Pražská plynárenská. Fond tak nevyužil nabídky povinného veřejného odkupu, které v souladu se zákonem učinili většinoví akcionáři firem. Tuto informaci, jak potvrdila Vladimíra Říhová z tiskového odboru, v pondělí poskytne ministr financí svým kolegům ve vládě.

"Privatizace akciového podílu Fondu národního majetku je již stanovena usnesením vlády, a to formou veřejného výběrového řízení, až po privatizaci akciových podílů a.s. ČEZ a dalších šesti distribučních společností", připomněla Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu Vladimíra Říhová.

Podíl v Pražské plynárenské prodá stát naopak společně s akciemi Transgasu a regionálních distributorů.

Vláda na svém zasedání projedná také návrh zákona o státní záruce na krytí nákladů na modernizaci prvního železničního koridoru. Ten je veden po trase Děčín - Praha - Břeclav. Ministr dopravy Jaromír Schling kabinetu také předloží program obnovy vozového parku Českých drah. Železnice má v záměru nakoupit celkem 45 nových patrových souprav pro příměstskou dopravu. Jak řekl ČRo 1 - Radiožurnálu mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský, dopravce potřebuje vyměnit především elektrické jednotky v okolí hlavního města.

Milan Kopp, Aleš Heřmánek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme