Vláda jedná o projektu na pomoc nezaměstnaným

Dva nové programy řešící především dlouhodobou nezaměstnanost mají ještě letos odstartovat vybrané úřady práce. Předpokládá to akční plán zaměstanosti na letošní rok, který dnes projedná vláda. Kabinet bude také hledat způsob, jak zaplatit slíbenou revitalizaci krajiny v severozápadních Čechách. Zabývat se bude i prodejem elektroenergetiky. Podle ministerstva průmyslu nemá další kolo smysl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vláda ČR | Foto: Úřad vlády ČR

Vláda dnes bude hledat způsob, jak zaplatit slíbenou revitalizaci krajiny v severozápadních Čechách. Před nedávnem se ministři zavázali, že z Fondu národního majetku uvolní na sanaci škod způsobených těžbou hnědého uhlí pro letošek 3 miliardy a v příštích deseti letech celkem 15 miliard korun. Ministerstvo průmyslu, jak řekl Karel Grögr z tiskového odboru, navrhuje, aby se pro letošní rok využilo jedno ustanovení horního zákona. "Ten ukládá těžebním organizacím zajistit sanaci a rekultivaci všech pozemků dotčených těžbou, ale zároveň jim ukládá povinnost vytvářet za tímto účelem finanční rezervu. Zákonná povinnost vytvářet tuto rezervu je uložena od roku 1991. Většina provozovaných dolů však provádí těžbu několik desítek let a podle tehdejších ekonomických nástrojů nemohla být tato finanční rezerva vůbec tvořena. Proto současná právní úprava umožňuje využít prostředky Fondu národního majetku České republiky."

Opakování tendru na prodej elektroenergetiky nemá podle ministerstva průmyslu smysl. Ministerstvo na základě jednání s některými investory tvrdí, že nové výběrové řízení by znovu skončilo neúspěšně. Proto Grégrův úřad navrhuje vládě, aby na dnešním jednání privatizaci ČEZu a distribučních společností odložila. Zároveň, jak řekla mluvčí ministerstva Anna Stárková, by měl kabinet schválil určité majetkové přesuny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Anna Stárková o návrhu ministerstva průmyslu

"Navrhujeme, aby stát odkoupil majoritní podíl akciové společnost ČEPS tedy přenosové soustavy a dále aby stát prodal akciové společnosti ČEZ část svých podílů v pěti distribučních společnostech, ve kterých má majoritu. Navrhovaným řešením dojde k posílení akciové společnosti ČEZ a k vytvoření předpokladu pro úspěšnou integraci do evropských struktur, a to při respektování požadavku, aby se nepropojila výroba s přenosovou soustavou a distribucí."

Dva zcela nové programy především dlouhodobou nezaměstnanost mají ještě letos odstartovat vybrané úřady práce. Předpokládá to akční plán zaměstanosti na letošní rok, který dnes projedná vláda. Oba programy by měly především pomoci lidem, kteří chtějí změnit svou dosavadní profesi.

Projekt První příležitost má pomáhat lidem do 25 let najít nejpozději do půl roku pracovní místo, zatímco program Nový start se zaměřuje na starší nezaměstnané nad 25 let. Ti by s jeho pomocí měli najít nové zaměstnaání do jednoho roku. Kromě toho akční plán obsahuje dalších 74 opatření ke zlepšení zaměstnanosti a rozvoji podnikání. Úřady práce by každému uchazeči o práci měly vytvořit jeho vlastní akční plán a stanovit mu tak konkrétní postup jak získat zaměstnání. Podporovat by měly i snahu nezaměstnaných dále se vzdělávat a naopak více než dosud budou postihovat případy diskriminace pracovníků kvůli jejich věku.

Markéta Kaclová, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme