Vláda jedná o státním rozpočtu

S rekordním schodkem 157 miliard korun počítá návrh státního rozpočtu pro příští rok, se kterým dnes šéf resortu financí Sobotka seznámí své ministerské kolegy. I jinak dnes čeká ministry perný den. Kabinet Vladimíra Špidly se sešel už v devět ráno, aby projednal návrh programového prohlášení vlády. Ministři budou mluvit také o financování monitoringu a sanací nebezpečných skal v Národním parku České Švýcarsko a ve Hřensku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny | Foto: Jan Rosenauer

Rekordních 157 miliard korun - takový je první návrh schodku státního rozpočtu pro příští rok. Dnes o něm jedná vláda. 60 miliard by mělo připadnout na úhradu ztrát České konsolidační agentury. Šéf resortu Bohuslav Sobotka chce, aby rozpočet byl sestaven poctivě, to znamená bez zahrnutí jednorázových příjmů. "Je vhodné, aby rozpočet nebyl takovými příjmy ad hoc vylepšován, aby bylo zřetelné, jaké jsou příjmy, výdaje a jaká je případně mezi těmito příjmy a výdaji přirozená disproporce."

Výše schodku je nejpřijatelná pro opoziční občanské demokraty. Šéf poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý upozornil, že tento roční deficit se blíží celkovému dluhu České republiky v době, kdy se sociální demokracie chopila vlády, tedy v roce 1998. "To snad nejlépe vystihuje, jaký je to strašlivý dluh a ten dluh nejenom, že budeme muset všichni zaplatit, ale budeme z něj muset taky každý rok do budoucna platit úroky, a je jasné, že to bude tlačit bilanci České republiky dále do velkých dluhů a je vlastně nastartován takový dluhový experiment Špidlovy vlády, který ovšem může těžko dobře dopadnout."

Návrh se nelíbí ani místopředsedkyni sněmovny Haně Marvanové z Unie svobody - DEU. Podle ní bude nutné ještě jednat o snížení deficitu. Lidovec Jan Kasal se nechal slyšet, že schodek je sice vysoký, ale že rozpočet nešel napsat jinak.

Definitivní podoba vládního prohlášení bude hotova až v pondělí. Koaliční vláda Vladimíra Špidly dnes totiž prohlášení neschválila, jen ho vzala vědomí. Ministři zároveň uložili vicepremiérovi Pavlu Rychetskému, aby návrh dopracoval. Definitivní podoba tak bude hotova až 5. srpna, pouhý den před tím, než s ním kabinet předstoupí před Poslaneckou sněmovnu. Dnes projednávaný návrh Rychetský připravil na základě podkladů jednotlivých ministrů. Návrh měl 78 stran. Původní plán měl přitom zhruba pět desítek stránek. Základní principy činnosti vlády jsou obsažené už v koaliční smlouvě a nový dokument je nemění.

Zabývat se budou ministři i návrhem na odvolání šéfa Úřadu pro veřejné informační systémy, dozví se, jak se vyvíjely příjmy a výdaje domácností za letošní první čtvrtletí a jakou humanitární pomoc Česko letos poskytlo do zahraničí.

V okolí Hřenska budou možná hlídkovat speciální skalní čety. S jejich zřízením počítá Ministerstvo životního prostředí. Vládní kabinet by měl dnes rozhodnout, jestli kvůli tomu "zelenému" resortu odsouhlasí navýšení rozpočtu o 10 milionů korun. Skalní geologické hlídky by se sice měly starat o údržbu skal - jak ale dodává mluvčí Ministerstva životního prostředí Rita Gabrielová - další peníze na neodkladné záchranné práce by stejně musel sehnat Ústecký kraj. "Je potřeba zajistit finance i od hejtmanství Ústeckého kraje a samozřejmě financovat tam odtud ty neodkladné sanace, které budou vyhodnoceny naším monitoringem."

Markéta Kaclová, Michal Fila, Petr Kopáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme