Důchody kvůli inflaci vzrostou průměrně o 1017 korun. Vláda schválila i dotace na zalesňování

Vláda schválila kvůli vysoké inflaci navýšení všech starobních, invalidních a pozůstalostních důchodů. Na jednání odsouhlasila také návrh novely zákona o rostlinolékařské péči, novelu o podmínkách poskytování dotací v rámci zalesňování zemědělské půdy a kompenzace pro podnikatele.

Praha (Aktualizováno: 19:32 16. 2. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

senioři, ilustrační foto

Zásluhová část penze se všem příjemcům zvedne o 8,2 procenta (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Navýšení důchodů

Všechny starobní, invalidní a pozůstalostní důchody se od června kvůli vysoké inflaci mimořádně zvýší.

Zásluhová část penze se všem příjemcům zvedne o 8,2 procenta. Průměrný starobní důchod tak vzroste o 1017 korun. Nařízení o mimořádné valorizaci ve středu schválila vláda. Na twitteru to oznámilo ministerstvo práce.

Starobní, invalidní a pozůstalostní penze pobíralo na konci roku od sociální správy 2,86 milionu lidí. Starobních důchodců bylo 2,38 milionu.

Dobrá zpráva pro seniory. Vláda dnes schválila červnovou valorizaci penzí, která znamená v průměru tisícovku navíc pro starobní důchodce. Je to vůbec nejvyšší nárůst z pohledu absolutní částky. Penze se navyšovaly už v lednu, letos tak důchodci průměrně dostanou 1822 Kč navíc.

16:49 – 16. 02. 2022

4 12

Podle zákona o důchodovém pojištění mimořádné přidání následuje pátý měsíc po měsíci, v němž zvyšování cen za sledované období překročí pětiprocentní hranici. Upravuje se zásluhová část důchodů, tedy takzvaná procentní výměra. Zvedá se o tolik procent, o kolik se navýšily od začátku loňského července do konce letošního ledna ceny.

„Vláda dnes odsouhlasila mimořádné navýšení důchodů o 8,2 procenta. Ti, kteří pobírají důchod, si přijdou průměrně na 1017 korun navíc,“ řekl ve středu na tiskové konferenci po jednání premiér Petr Fiala (ODS). Podle ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) tak v červnu průměrná starobní penze dosáhne 17 304 korun a odpovídat bude 51,9 procenta průměrné čisté mzdy. Celkem mimořádná valorizace vyjde rozpočet asi na 20 miliard korun.

Škůdci a pesticidy

Kabinet schválil také návrh novely zákona o rostlinolékařské péči. Cílem návrhu zákona jsou podle předkládací zprávy změny v ochraně proti škůdcům rostlin a v nakládání s přípravky na ochranu rostlin, kde zavádí kroky pro zamezení vstupu nelegálních pesticidů na trh.

Českou přírodu zaplavují nepůvodní druhy rostlin a živočichů, přežití jim tu usnadnili lidé

Číst článek

V ochraně proti škodlivým organismům rostlin se v souvislosti s přemnožením hrabošů upravují postupy Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) v případech vzniku kalamitních stavů způsobených přemnožením škůdců. Podle předkládací zprávy se proto revidují definice a postupy při stanovení populační hustoty škodlivých organismů, kdy dochází nejen k hospodářským škodám na zemědělské produkci, ale může vznikat také riziko ohrožení zdraví lidí, zvířat nebo životního prostředí.

V nakládání s přípravky na ochranu rostlin navrhuje novela změny, které se týkají uvádění přípravků na ochranu rostlin na trh a používání přípravků. Komplexní změnou je označování přípravků na ochranu rostlin pro profesionální uživatele prostřednictvím jedinečných identifikátorů ve formě tzv. dvourozměrných čárových kódů a zasílání dat o pohybech přípravků do úložiště dat.

Dotace na zalesňování

Dalším bodem, který kabinet schválil, byla novela nařízení vlády o podmínkách poskytování dotací v rámci zalesňování zemědělské půdy. Ta má umožnit vyplácení evropských dotací.

Přirozená, nebo umělá obnova českých lesů? Obojí je ekonomicky náročné, liší se v odolnosti stromů

Číst článek

Novela podle předkládací zprávy reaguje na unijní nařízení, kterým se stanoví přechodná ustanovení o podpoře z Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova a z Evropského zemědělského záručního fondu v letech 2021 a 2022. Cílem je zajistit, aby příjemcům mohla být v letech 2021 a 2022 poskytována z těchto fondů podpora.

Žadatelem o dotaci může být fyzická nebo právnická osoba, která zalesní zemědělskou půdu, zaváže se plnit podmínky podmíněnosti a plní podmínky pro poskytnutí dotace. V případě půdy ve vlastnictví České republiky může být podpora poskytnuta pouze tehdy, hospodaří-li na ní fyzická nebo právnická osoba nebo obec.

Podpora na zalesnění pozemků, jejímž vlastníkem jsou územní samosprávné celky, státní podniky nebo Česká republika, pokrývá pouze náklady na založení lesního porostu, uvádí důvodová zpráva.

Vláda dala zelenou kompenzacím pro trhovce či pořadatele kulturních akcí, má na ně jít pět miliard

Číst článek

Novela umožní podat žádosti o poskytnutí dotace na založení lesního porostu pro rok 2022. České republice je tímto dána možnost se přiblížit cílovým indikátorům stanovených Evropskou komisí pro opatření zalesňování zemědělské půdy a snížit rizika postihu za nenaplnění indikátoru „výměra zalesněné zemědělské půdy“.

Kompenzace

Vláda podle premiéra schválila rovněž kompenzace pro podnikatele, kterých se dotkl koronavirus. Z rozpočtu na ně dá do pěti miliard korun. K dispozici budou čtyři programy podpory. První byl měl být vypsán zhruba do týdne, týkat se bude prodejců a organizátorů vánočních trhů.

Další dotační tituly se budou vztahovat na podnikatele v cestovním ruchu, gastronomii a ubytování. Budou je moci využít pořadatelé různých akcí nebo prádelny. Zvláštní program budou mít zájezdoví dopravci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme