Vláda: Kam s jaderným odpadem

Vláda dnes bude řešit otázku, co dál s jaderným odpadem. Obě naše atomové elektrárny - Dukovany a Temelín - ho mají za celou dobu své životnosti vyprodukovat asi 3 tisíce tun. Částka určená na výplaty odškodnění by se měla zvýšit o dalších 210 milionů korun. Po vládě je požaduje Ministerstvo práce a sociálních věcí. Polovinu mají dostat lidé zavlečení po druhé světové válce do sovětských pracovních táborů, zbývající část účastníci národního odboje a političtí vězni. Polepšit by si mělo také ministerstvo školství - to ministry požádá o 800 milionů korun na projekt internet do škol.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vláda ČR | Foto: Úřad vlády ČR

Poslední možnost žádat finanční příspěvek mají zájemci o peníze z evropského programu Sapard. Pro tento rok poskytl Brusel na zemědělské projekty a projekty obnovy venkova celkem 685 miliónů korun.

Vláda dnes bude řešit otázku, co dál s jaderným odpadem. Obě naše atomové elektrárny - Dukovany a Temelín - ho mají za celou dobu své životnosti vyprodukovat asi 3 tisíce tun. Jaderný odpad se dělí na nízko a středně aktivní a potom vysoce aktivní. Rozdíl je tedy v jeho nebezpečnosti. Co se týče prvních dvou, existují u nás podle šéfky Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové dvě úložiště. Tam se odpad ukládá po jeho předchozím zpevnění, zkompaktnění a po minimalizaci objemu. Vysoce aktivní jaderný odpad se u nás podle Drábové zatím neukládá: "Ten se u nás zatím skladuje, ale na druhou stranu si musíme říct, že ono je ho poměrně málo. Musíme totiž rozlišovat mezi vysoce aktivním radioaktivním odpadem a vyhořelým jaderným palivem. Vyhořelé jaderné palivo - a to je těch 3000 tun - zatím není považováno za odpad, protože stále ještě existuj možnost, že bude surovinou pro další postupy."

Vláda se znovu vrátí k návrhu zákona o volbách do Evropského parlamentu. Zákon, i když úspěšně projde přes sněmovnu a senát, ale začne platit až okamžikem našeho vstupu do Evropské unie. Podle mluvčího Ministerstva vnitra Samuela Truschky volit do této instituce budou na našem území jak čeští občané starší 18, tak cizinci z členských států Evropské unie. "Pasivní volební právo - to znamená právo být volen - návrh zákona přiznává občanům České republiky a občanům jiných členských států Evropské unie, kteří pobývají na území České republiky. Všichni musejí nejpozději ke druhému dni voleb dovršit 21 let věku a nesmějí být zbaveni způsobilosti k právnímu úkonu."

Markéta Kaclová, Aleš Heřmánek, Renáta Prátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme