Antigenní testy budou k dispozici zdarma i po 15. lednu. Lyžařské areály zůstanou zavřené

Vláda ve čtvrtek znovu jednala o mimořádných opatřeních kvůli koronaviru. Rozhodla například, že lyžařské areály zůstanou zavřené. „Skiareály nejsou rozhodně místy, kde by docházelo k omezování sociálního kontaktu. To vede k opatřením,” zdůvodnil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). O případném zpřísnění opatření se bude rozhodovat v příštím týdnu, kdy se podle ministra mají projevit restrikce z konce prosince.

Praha (Aktualizováno: 10:02 7. 1. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministři Jan Blatný a Karel Havlíček  na tiskové konferenci po jednání vlády 23. prosince 2020.

Ministři Jan Blatný a Karel Havlíček na tiskové konferenci po jednání vlády 23. prosince 2020. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Proti rozvolňování opatření se staví ministr zdravotnictví Jan Blatný za hnutí ANO. Ve středu uvedl, že kvůli nárůstu počtu nově nakažených a hospitalizovaných žádné zmírnění nenavrhne. Podle Blatného přísnější opatření zůstanou zachovaná i příští týden.

Padl další rekord v počtu nakažených, testy jich odhalily 17 668. PES zůstává v pátém stupni

Číst článek

„Vždy je možné ještě pravidla upravit. Rozhodli jsme se, že připravíme detailní plán toho, jaká opatření platí v dalších zemích. Na základě tohoto jednání se budeme rozhodovat, jakým způsobem půjdeme dál. Je možné ještě opatření zpřísnit, na druhou stranu podle epidemiologické situace se chceme rozhodnout během příštího týdne, protože teprve potom se objeví opatření z prosince,“ vysvětlil.

Jediné, co chce ministr umožnit, jsou návštěvy v nemocnicích. A to jen s respirátorem FFP2. „Změny se týkají zejména zdravotnických zařízení, kde dlouhodobě nebyly umožněny návštěvy. Toto jsme umožnili za podmínek, které zajistí, aby ta návštěva nebyla rizikem,“ řekl Blatný.

Kabinet také ve čtvrtek schválil pokračování bezplatného antigenního testování i po 15. lednu, kdy mělo podle původních plánů skončit. Podle Blatného pomáhá epidemii zvládat. „Má potenciál snížit virovou nálož v populaci,“ řekl.

Zavřené lyžařské areály

Vláda ve čtvrtek jednala také o tom, jestli se opět otevřou lyžařské areály. Ačkoli je podle svých slov ministr průmysl a obchodu Karel Havlíček (za ANO) chtěl nechat ve speciálním režimu dostupné, nestalo se to. „Byl jsem pověřen vládou, abych okamžitě začal připravovat kompenzační program pro lyžařské areály,“ řekl. Rozhodnutí se dotýká 450 středisek.

Havlíček poukazoval na to, že sjezdovky byly v posledních dnech i přes opatření plné lidí, kteří na technickém sněhu sáňkovali. Upozornil, že by se při oficiálním otevření areálů daly snadněji vymáhat rozestupy nebo zakrývání úst a nosu.

Česko ve středu znovu zaznamenalo rekordní počet nových případů covidu, testy odhalily 17 668 nakažených. Epidemický index PES ve čtvrtek oproti středě klesl o dva body na 84 bodů. Devátý den v řadě zůstává v pátém, tedy nejvyšším stupni epidemické pohotovosti.

Laboratoře provedly ve středu asi 37 000 PCR testů, pozitivních bylo skoro 48 procent z nich. Do statistik přibylo dalších 185 úmrtí, s covidem už v Česku zemřelo celkem 12 621 lidí.

cen, dok, vis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme