S výměnou ministra zdravotnictví souhlasí podle průzkumu většina Čechů. Nejvíce věří Hamáčkovi

Vláda podle zhruba dvou třetin Čechů nedokáže jasně obhájit své kroky proti šíření nemoci covid-19. Co se týče hodnocení opatření vlády, ale zaujímá největší část Čechů neutrální postoj. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK pro Českou televizi. Se čtvrteční výměnou ministra zdravotnictví ale většina lidí souhlasí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) má u Čechů důvěru. | Zdroj: ministerstvo vnitra

Jenom asi třetina účastníků průzkumu si myslí, že kabinet dokáže postup v boji proti koronaviru srozumitelně obhájit. Přibližně polovina dotázaných uvedla, že kabinet něco zvládl dobře a něco špatně. Že vláda zvládá epidemii převážně špatně, si myslí 37 procent lidí. Kladně hodnotí kroky vlády jen 15 procent Čechů.

Převážnou podporu má však u lidí výměna ministra zdravotnictví. Zhruba tři pětiny Čechů souhlasí s odchodem předchozího ministra Romana Prymuly a jmenováním Jana Blatného (oba za ANO) novým ministrem. Nesouhlas se jmenováním Blatného vyjádřilo jen 15 procent dotázaných a 28 procent uvedlo, že neví, jak na jeho jmenování reagovat. Výraznější byl podíl lidí, kterým vadí Prymulovo odvolání. S jeho odvoláním nesouhlasí skoro dvě pětiny Čechů.

Podle nedělních statistik nárůst počtu případů koronaviru zpomaluje, klesá i počet hospitalizovaných

Číst článek

Prymula byl také jedním z hlavních politických aktérů, kterým lidé v průzkumu vyjádřili nejvyšší důvěru. Nyní už bývalému ministrovi důvěřuje 56 procent lidí a nedůvěřuje 42 procent.

Výraznější důvěru má pouze ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD), a to u 61 procent dotázaných. Nedůvěřuje mu pouze 36 procent lidí. Nadpoloviční důvěru má ještě ministr dopravy, průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), kterému věří 53 procent lidí a nevěří 34 procent.

Naopak výraznou převahu negativních hodnocení si vysloužili premiér Andrej Babiš (ANO) a prezident Miloš Zeman. Babišovi věří pouze 39 procent dotázaných a Zemanovi 32 procent. Nedůvěru naopak premiérovi vyjádřilo 59 procent lidí a prezidentovi 66 procent. Malou důvěru má také nový ministr zdravotnictví Blatný s 35 procenty. U něho však podíl kladných hodnocení přesto převažuje, protože nedůvěru mu vyjádřilo pouze 11 procent Čechů.

Průzkum prováděla agentura STEM/MARK ve středu 28. října a čtvrtek 29. října. Zúčastnila se ho zhruba tisícovka lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme