Do zoo se nedostanete už od pátku, kina zavřou v pondělí. Co se mění kvůli epidemii?

Vláda schválila nová opatření proti epidemii koronaviru. Reaguje jimi na zhoršující se situaci v Česku. Ve středu bylo pozitivně testováno rekordních 5335 lidí. Nově budou na čtrnáct dní výrazně omezeny volnočasové aktivity, zavřená tak budou kina, divadla i vnitřní sportoviště. Všechny vysoké a střední školy také přejdou na distanční výuku. Žáci druhého stupně základních škol se budou střídavě učit doma a ve třídách.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 7:12 9. 10. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zdravotnictví Roman Prymula spolu s ministrem školství Robertem Plagou oznámili nová omezení

Ministr zdravotnictví Roman Prymula spolu s ministrem školství Robertem Plagou oznámili nová omezení | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

Prymula v úvodu řekl, že chtěl ve středu ohlásit mírnější opatření, aby následně mohl přistoupit k tvrdším. „Musím se za to omluvit,“ zahájil tiskovou konferenci.

Statistiky podle šéfa resortu zdravotnictví nejsou dobré. „Máme zde vysoký nárůst osob, které potřebují péči na jednotkách intenzivní péče. Za dva týdny můžeme být na hodnotách dvojnásobných, do konce měsíce bychom mohli být na limitních hodnotách,“ informoval.

Reprodukční číslo je nyní 1,2. Podle Prymuly na to vláda musí reagovat a to zejména tím, že se v České republice omezí kontakty. „Rozhodli jsme se volnočasové aktivity na 14 dní výrazně omezit a prakticky je zmrazit,“ oznámil ministr zdravotnictví.

Do obchodu po dvou

„Od pondělí příštího týdne omezíme kulturní akce, jako jsou kina nebo divadla. Na příštích 14 dní (od pátku, pozn. red.) zavřeme také zoologické zahrady,“ řekl Prymula. Toto opatření se odvíjí od nařízení omezení kontaktů ve vnitřních prostorách na 10 osob, ve venkovních prostorách na 20.

Už od pátku 9. října bude zcela zakázán provoz herec a kasin a také sportovní aktivity ve vnitřních prostorách. Uzavřeny tak budou posilovny, sauny, solária, vnitřní bazény, tělocvičny a koupaliště. Ministr Prymula oznámil, že výjimky mohou dostat mezinárodní akce, které se budou konat bez diváku a s dalšími omezeními. Venku lidé sportovat mohou, ale stále platí limit 20 osob.

„Existuje možnost povolit mezinárodní soutěže. V tuzemských podmínkách budou soutěže na 14 omezeny,“ dodal Prymula. Na dva týdny tak budou pozastaveny i domácí nejvyšší fotbalové a hokejové soutěže. (více zde)

Konvalinka: Čísla o nakažených neodpovídají realitě. Laboratoře stojí, problém je v posílání na test

Číst článek

Restaurace budou muset už od pátku zavírat ve 20.00. U stolů přiom budou moct sedět nanejvýš čtyři lidé, doteď to bylo šest. Stejně jako v klubech nebo na diskotékách v nich platí také zákaz živé hudby a tance. Výdejová okénka mohou nadále normálně fungovat.

„Co se týče provozu restaurací v obchodních centrech, tak tam je omezení, že budou moci sedět u jednoho stolu maximálně dvě osoby a bude vypnutá Wi-Fi, aby se tam jedinci zbytečně nezdržovali,“ oznámil Prymula.

V obchodech a provozovnách služeb se můžou zákazníci od pátku zdržovat ve skupinách nejvýš po dvou lidech a v alespoň dvoumetrových rozestupech.

Podle Prymuly vláda jedná o odškodnění pro sektor kultury a soukromá podnikání, kterých se dotknou vyhlášená omezení. Kompenzační programy pro kulturu již existují, o dalších se podle ministra dále jedná. „Odškodnění budou cílená,“ komentoval.

Střední a vysoké školy jen distančně

Podle ministra školství Plagy se vláda snaží zachovat prezenční výuku minimálně pro děti školou povinné. Mateřské školy a první stupeň základních škol zůstávají v provozu stejně, jako bylo před začátkem školního roku domluveno. Školní družiny také zůstávají v provozu.

„Vysoké školy přecházejí od pondělí na celém území České republiky na distanční výuku,“ informoval Plaga. Výjimku mají pouze obory zdravotnické, kde budou studenti moci docházet do školy na praktická cvičení.

Střední školy přecházejí kompletně po dobu následujících 14 dnů na distanční vzdělávání, s výjimkou praktické výuky.

Druhý stupeň by podle Plagy měl fungovat na bázi střídání skupin ve třídách v režimu 14 dnů. „Pokud máte třídu A a třídu B, tak první týden bude třída A chodit prezenčně a třída B bude na distančním vzdělávání. Druhý týden si to vymění,“ upřesnil ministr.

Základní umělecké školy budou od pondělí zcela uzavřeny. „S výjimkou jeden na jednoho – čili jeden žák a jeden učitel,“ doplnil Plaga.

Ministr Plaga informoval o změně organizace školního roku a na 26. a 27. října vyhlásil dva dny volna.

Navýšení kapacit testování

Podle Prymuly se nyní projednává projekt protestování celé populace. Stalo by se tak použitím nejen PCR testů, ale také antigenních testů. „Tímto způsobem bychom byli schopni odhalit až 93 % nakažených a mohli bychom je poslat do karantény,“ představil.

Opatření byla podle ministra přijata plošně za asistence také opozice. Nejedná se podle něj proto o politické kroky. „Opatření probrala vláda, projednala je vláda a byla na nich shoda,“ komentoval Prymula. Nehrozí podle něj, že by některá opatření premiér Andrej Babiš (ANO) následně změnil.

Nastavená opatření by podle ministra zdravotnictví měla být dostačující. Je však klíčové, aby byla dodržována. „Každý si uvědomuje vážnost této situace,“ konstatoval.

Čtrnáctidenní opatření by podle něj měla rapidně ohnout křivku počtu nakažených. „Cíl je dostat se pod 1000 případů denně,“ řekl.

Roušky ve venkovních prostorách nebudou podle ministra zdravotnictví vymáhány, jejich nošení nicméně doporučuje.

„Opatření jsou už poměrně tvrdá,“ komentoval Prymula. Pokud nedojde k poklesu nakažených během 14 dnů, mělo by se tak podle Prymuly stát během dalších 14 dnů – tedy do konce nouzového stavu.

aur, onz, sir, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme