Vláda se nedohodla na zpřísnění opatření proti šíření koronaviru. Jednání budou pokračovat ve čtvrtek

Vláda se nedohodla po několikahodinové diskusi. „Předpokládám, ve čtvrtek bychom mohli dospět k vyřešení,“ komentoval Andrej Babiš na tiskové konferenci. Kabinet v demisi diskutoval o různých modelech. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) prosazuje rakouský model, tedy uznávání očkování nebo prodělání nemoci.

Praha (Aktualizováno: 22:40 15. 11. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš na tiskové konferenci k novému stavebnímu zákonu. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Je nesporná ochrana očkováním,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Právě díky proočkovanosti podle něj exponenciálně nerostou těžké případy hospitalizovaných. Cílem je však počty podaných vakcín ještě navýšit.

Česko má za pondělí přes 11 500 případů koronaviru, zhruba o 2250 víc než před týdnem

Číst článek

Podle něj se kabinet nedohodl, jakým modelem se Česko má vydat. Babiš jmenoval rakouskou cestu, kde se omezuje neočkovaným volný pohyb, nebo bavorskou cestu, kde se neuznává žádný typ testů.

Pro přijetí tzv. rakouského modelu by byl podle premiéra Babiše zřejmě nutný nouzový stav. Je to názor legislativců, řekl.

Premiér doplnil, že na čtvrtek ráno svolá Radu vlády pro zdravotní rizika. Jednat s AntiCovid týmem ale znovu nechce. Podle něj jsou jeho odborníci, například vakcinolog Roman Chlíbek, i v radě vlády.

„Bez ohledu na to, co nám řekne AntiCovid tým, my to musíme udělat. Je to naše zodpovědnost,“ dodal Babiš. Podle Vojtěcha je otázkou, jestli s opatřeními čekat na soulad s nastupující vládou, ale debata se ještě povede.

Nová opatření

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v pondělí večer vládě navrhl, aby se jako covidový certifikát neuznávaly antigenní testy včetně samotestů od 1. prosince. Řekl to novinářům před jednáním kabinetu. K prokazování bezinfekčnosti by sloužily PCR testy, očkování nebo potvrzení o prodělané nemoci. 

Od listopadu nemají lidé testování hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Vojtěch dodal, že osobně je příznivcem takzvaného rakouského modelu, kde se neuznávají žádné testy, jen očkování nebo prodělaná nákaza.

Diskuse se podle Vojtěcha měla vést ještě o tom, jaký druh testu budou muset mít neočkovaní zdravotníci. Od pondělí musí jednou týdně podstoupit antigenní test. Podle Vojtěcha je možné, že se jim bude uznávat i po prosincovém zpřísnění.

Zpřísnění se týká i vysokých a vyšších odborných škol. Studenti musí mít respirátory i při výuce v učebnách, kde se nachází alespoň 50 studentů.

Za neděli v Česku přibylo 5650 nových případů covidu-19, zatímco před týdnem laboratoře odhalily 3005 nakažených. Uplynulá neděle byla co do počtu případů čtvrtá nejhorší v historii epidemie koronaviru v Česku.

V nemocnicích bylo ke konci víkendu 3803 lidí s covidem, za týden počet hospitalizovaných stoupl o 855. Patnáct procent z nich, tedy 572 pacientů, je v těžkém stavu a vyžaduje intenzivní péči. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví.

ban, aur, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme