Respirátory nebudou povinné, jejich nošení ale doporučujeme, uvedl Havlíček. Cenu vláda nestanoví

Nošení respirátorů na rizikových místech nebude povinné, vláda je ale jako ochranu před šířením koronaviru doporučuje. Po jednání kabinetu to uvedl vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Vláda nechce stanovovat jejich maximální cenu i kvůli tomu, že mezi nimi je mnoho rozdílů, doplnil.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Respirátor FFP2

Podle Havlíčka už některé obchody respirátory nabízí, vláda však nestanoví jejich maximální cenu | Zdroj: Fotobanka Pixabay | CC0 1.0

Možnost uložit povinnost používat vyšší ochranu obličeje vláda zvažovala od minulého týdne. Havlíček a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) o vlivu případného nařízení na ceny jednali s dodavateli, výrobci i distributory. Podle Havlíčka respirátory už nabízejí některé obchodní řetězce. Výrobní kapacita činí v Česku 22 milionů respirátorů měsíčně, nákupem by se jich mohlo pořídit dalších 70 milionů kusů měsíčně.

Roušku, či respirátor? ‚Radši lépe chránit sebe i ostatní‘ doporučuje epidemiolog Chlíbek

Číst článek

Vláda uložila nově povinnost nosit respirátor při nutné návštěvě, například blízkých. Nošení respirátorů třídy FFP2 nařídila vláda i v autoškolách. Autoškoly mohou i v nejvyšším pátém stupni protiepidemického systému pořádat zkoušky, praktické jízdy i výuku.

Výrobci respirátorů v Česku vyzývali v tomto týdnu vládu, aby snížila, nebo zrušila daň z přidané hodnoty (DPH) na ochranné pomůcky proti šíření koronaviru. Na respirátory se v Česku vztahuje nejvyšší sazba DPH 21 procent. Osvobození respirátorů od DPH zvolilo pro zajištění jejich větší dostupnosti Rakousko, povinnost je užívat tam začala počátkem týdne. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ve středu uvedl, že v úvahu připadají různé cesty regulace. Přednost by dal zavedení voucherů pro příjmově slabší domácnosti.

Výrobci respirátorů během jednání před stanovením maximální ceny respirátorů FFP2 varovali, mohlo by to podle nich znamenat znevýhodnění české produkce vůči zahraniční konkurenci. Výrobci nanovlákenných respirátorů nebo šátků pak upozorňovali, že jejich výrobky, které podle nich lze bezpečně podle typu opakovaně používat vícekrát, by se stanovením maximální ceny staly neprodejnými. Ceny některých nanoroušek a nanorespirátorů se totiž pohybují až ve stovkách korun.

Respirátory FFP2 na internetu lze sehnat od jednotek po desítky korun za kus - v závislosti na velikosti balení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme