Vláda kvůli platům soudců požádá o vyhlášení stavu legislativní nouze

Vláda jednala o možnostech, jak včas schválit novelu upravující od nového roku platy soudců a státních zástupců podle nálezu Ústavního soudu. Původní návrh dnes sněmovna zamítla, protože poslanci do něj zahrnuli i zrušení zdanění jejich náhrad, a tím faktické zvýšení příjmu. Vláda chce příští týden předložit novelu znovu a sněmovnu požádat o vyhlášení stavu legislativní nouze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Nečas a ministr financí Miroslav Kalousek | Zdroj: ČTK

Vláda navrhuje, aby platy soudcům rostly od příštího roku na 2,75násobek průměrné mzdy. Kabinet se kvůli tomu sejde ještě tento týden v pátek, aby se dohodl na definitivní verzi. Tu pak pošle sněmovně. Poslanci by mohli normu schvalovat ve zkráceném režimu tak, aby mohla začít platit už od ledna.

ČSSD už avizovala, že to umožní. Stávající úpravu, podle které se soudcovské platy vypočítávají, zrušil ke konci letošního roku Ústavní soud. Novou právě dnes poslanci zamítli, protože se mnoho z nich zřejmě zaleklo doplněného přílepku o zrušení zdanění náhrad.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu byli ministr financí Miroslav Kalousek a Jan Lata z Unie státních zástupců

Soudcům a státním zástupcům hrozí, že by od ledna - v krajním případě - nemuseli dostávat výplatu. Sněmovna dnes odmítla novelu zákona o platech ústavních činitelů, která upravuje i výpočet platů právě pro soudce a státní zástupce.

Poslanci ji odmítli kvůli tomu, že rušila zdanění jejich náhrad a zvýšila by tak jejich příjem, čehož se zřejmě mnoho z nich zaleklo. Původní systém výpočtu platů zrušil s platností ke konci roku Ústavní soud. O situaci jednala dnes vláda - my jsme teď ve spojení s ministrem financí Miroslavem Kalouskem z TOP 09.

Vláda chce zákon nechat schválit do konce roku

Ministr financí Miroslav Kalousek potvrdil, že vláda našla řešení. Upozornil také, že hrozba, že by v lednu soudci nebrali výplatu, je přeexponovaná. „V lednu všichni přece bereme výplatu ještě za prosinec, takže to riziko nehrozilo ani teoreticky,“ řekl.

Vláda chce podle Kalouska schválení zákona dosáhnout ještě do konce roku, protože to tak požaduje nález Ústavního soudu.

„Mohu jen litovat, že dnes sněmovna nepřijala pozměňovací návrhy poslankyně Langšádlové, protože ten problém by byl vyřešen. A vláda koneckonců nenavrhuje nic jiného: zvýšit platy soudcům, platy poslanců a senátorů ponechat na stávající úrovni,“ vysvětlil Kalousek a dodal:

Soudci | Foto: Tomáš Adamec

„To bude návrh vlády a vláda požádá poslaneckou sněmovnu o vyhlášení stavu legislativní nouze, aby to mohlo být schváleno ve velmi krátkém termínu. Ten návrh je úplně stejný jako ten, o kterém se dnes hlasovalo a který neprošel. Zvyšuje platovou základnu koeficientem 2,75.“ Kalousek také zdůraznil, že vláda nikdy do svého návrhu zrušení zdanění náhrad nezahrnula.

„Poslanci si stvořili svůj vlastní návrh a do něj pak vložili věci jako odstranění zdanění náhrad, popřípadě placení asistentů poslanců i v případě rozpuštění poslanecké sněmovny a další prvky lidové tvořivosti, o kterých bych nikdy nevěřil, že mohou někoho napadnout,“ prohlásil Kalousek a dodal:

„Novela není nijak složitá, vláda je schopná schválit ji ještě tento týden a příští o tom sněmovna může jednat.“

Soudcům vadí nejistota

Jan Lata z Unie státních zástupců výsledek jednání vlády vítá: „Vzhledem k té situaci, která dnes nastala, se to jeví být rozumným řešením. Já a mí kolegové vnímáme trošku s nervozitou, že je rozhodováno v řádu dnů a zatím není jisté vůbec nic.“

Miroslav Kalousek má podle Laty pravdu v tom, že v lednu je ještě prostor pro legislativní řešení.

„Věříme, že se to stihne. Nedokážu si představit, že by stát nevyplácel soudce a státní zástupce. To by svědčilo o tom, že stát není schopen plnit své základní role, takže očekávám, že nějaké řešení bude přijato,“ dodal Lata.

Jan Richter, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme