Vláda kvůli úmrtí Václava Havla vyhlásí státní smutek

Kvůli úmrtí Václava Havla se mimořádně sejde vláda. Rozhodne o tom, kdy bude vyhlášen státní smutek a na jak dlouho. Václav Havel zemřel v neděli ráno na své chalupě na Hrádečku. Bylo mu 75 let.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemřel Václav Havel

Zemřel Václav Havel | Foto: Filip Jandourek

Kabinet muže například nařídit, aby v den státního smutku byly staženy vlajky na půl žerdi, vyhlásit tři minuty ticha nebo vzkázat kasinům a sázkovým kancelářím, aby zůstaly zavřené.

Organizátorům sportovních nebo kulturních akcí pak většinou doporučuje, aby zvážili jejich konání.

Kabinet by také mohl navrhnout zákon, podle kterého se Václav Havel zasloužil o svobodu nebo o republiku. Podobný zákon už přijal parlament za první republiky, týkal se prvního prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Po listopadu 1989 politici přijali i zákony o zásluhách Edvarda Beneše a Milana Rastislava Štefánika.

Lidé se mohou poklonit Havlovi v Pražské křižovatce

Rakev s tělem zesnulého Havla bude ode dneška vystavena ve středisku Pražská křižovatka v centru metropole od 12 do 20 hodin, zítra pak už od 10. hodiny.

Poté bude na dva dny převezena do Vladislavského sálu na Pražském hradě, kde jsou vyvěšeny smuteční prapory.

Pietní místo s portrétem bývalého prezidenta Václava Havla na Pražském hradě | Foto: ČTK

Tam také mohou lidé ode dneška podepisovat kondolenční listiny. Lze to udělat i přes internet - na webových stránkách Hrad.cz je k dispozici virtuální kondolenční kniha.

Kromě toho prezident Václav Klaus přijme na Hradě Dagmar Havlovou, aby domluvil státní pohřeb. Ten by měl být nejspíš už tento pátek 23. prosince.

Státní smutek vyhlásilo Česko naposledy v září 2001

Den státního smutku se vyhlašuje při naprosto výjimečných situacích. Česko ho naposledy zažilo 14. září 2001, lidé tehdy vyjádřili solidaritu s lidmi postiženými teroristickým útokem na Spojené státy.

Republika tehdy utichla na tři minuty po poledni, nehrála některá divadla, v Praze se zastavila MHD, televize nevysílaly komediální programy.

Den smutku pak Češi naposledy drželi v dubnu 2011 za oběti polského leteckého neštěstí ve Smolensku. Státní smutek nebo den smutku bývá vyhlašován většinou na jeden den.

Martina Spěváčková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme