Vláda kývla na profesionalizaci armády

Česká armáda má být podle představ vlády od roku 2007 profesionální. Kabinet totiž vzal na vědomí koncepci výstavby profesionální armády České republiky, kterou předložil ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Jednání vlády se zúčastnil také prezident Václav Havel, který je vrchním velitelem ozbrojených sil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vojáci nad mapou | Foto: Armáda ČR

Naše armáda se má stát moderní, mobilní, malou a mladou. Její páteř budou tvořit tři základní součásti: síly vyčleněné pro NATO, pro obranu republiky a Hradní stráž. U armády by přitom nemělo sloužit více jak 46 tisíc lidí, což znamená propuštění asi třetiny dosavadních zaměstnanců. "V každém případě bychom chtěli požádat o pomoc a spolupráci při zaměstnání propouštěných občanských zaměstnanců významné armádní dodavatele zboží a služeb," říká armádní personalista Vladimír Tetur. Zeštíhlená armáda se chce zbavit především nesystémových prvků, přebujelé byrokokracie a neprůhlednosti ve financování. Na potřebě plně profesionálního vojska se shoduje nejen politická reprezentace, ale i veřejnost.

Marika Táborská, František Lutonský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme