Vláda má projednat třetí fázi penzijní reformy, lidovci jsou proti

Vládní důchodová reforma by měla vstoupit do další etapy. Nelíbí se to opoziční ČSSD ani lidovcům. Ti chtějí, aby návrh vláda ze svého dnešního programu stáhla a nejdřív ho projednala v koalici. Materiál ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase (ODS) by měl lidem v rámci důchodové reformy umožnit dobrovolné převádění části peněz vkládaných do povinného pojištění ze státního systému do soukromých fondů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad vlády ČR | Foto: Jan Rosenauer

Podle odpůrců návrh jen dál prohloubí rozdíl mezi bohatými a chudými, proto chtějí přesná čísla. Zatímco teď je sazba odváděná zaměstnanci a zaměstnavatelem na důchodové pojištění 28 procent příjmu, v případě zavedení možnosti převést část peněz do soukromého sektoru by si lidé z této částky mohli čtyři procenta převést do soukromých finančních společností. Přičemž další dvě by si mohli sami doplatit.

Společnosti by spravovaly prostředky od klientů anonymně. Penze by se pak skládala ze tří složek. Vedle základní výměry a další poměrné části důchodu z průběžného důchodového pilíře by ještě přibyly prostředky, na které si občané přispívali ze svého. Ministr Nečas se inspiroval sousedním Slovenskem, které má důchodovou reformu už za sebou.

Šéf opoziční sociální demokracie Jiří Paroubek v sobotu vyzval vládní lidovce a zelené, aby Nečasův návrh zamítli. V opačném případě prý očekává, že se proti němu postaví jednotliví koaliční poslanci. KDU-ČSL už ale oznámila, že bude žádat, aby kabinet návrh z programu stáhl.

Související příspěvky:
Systém spoření na penzi by se měl změnit, počítá s tím vláda
Důchodový systém je u nás stabilizován na 25 let
Sněmovna odhlasovala odchod do důchodu v 65 letech

Marika Táborská, Alžběta Havlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme