Vláda má urychleně předložit transplantační zákon

Poslanci žádají ministra zdravotnictví Bohumila Fišera, aby vyvodil věcné i personální důsledky z nedostatků, které zjistila sněmovní komise při vyšetřování případu ostravského transplantačního centra. Vláda by pak měla podle usnesení poslanců urychleně předložit transplantační zákon.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zdravotnictví Bohumil Fišer označil všechny body usnesení dolní komory parlamentu za přijatelné a chce je řešit. Zopakoval, že závěry vyšetřovací komise mají své silné i slabé stránky. Za klad práce komise považuje to, že způsobila vstup laické veřejnosti do oblasti, která zatím u nás vždy byla jen v rukou odborníků. Ministr má za to, že v budoucnosti veřejnost bude mít mnohem větší právo na podrobné informace o tom, co se kolem transplantací děje. Na druhou stranu si ale nemyslí, že by v závěrečné zprávě byly důsledně a důkladně zkoumány otázky osobní zodpovědnosti jednotlivých osob.

Sněmovní vyšetřovací komise po 18měsíční práci neprokázala, že by se v ostravském transplantačním centru obchodovalo s lidskými orgány, ani že by lékaři odebrali orgány od živého člověka. Uvedla ale také, že u 24 odebraných orgánů není schopna doložit, co se s nimi stalo. V péči o dárce orgánů i pacienty pak - podle závěrů poslaneckého vyšetřování - existovaly v Ostravě hrubé nedostatky.

Milada Richterová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme