Vláda má urychleně předložit transplantační zákon

Poslanci žádají ministra zdravotnictví Bohumila Fišera, aby vyvodil věcné i personální důsledky z nedostatků, které zjistila sněmovní komise při vyšetřování případu ostravského transplantačního centra. Vláda by pak měla podle usnesení poslanců urychleně předložit transplantační zákon.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zdravotnictví Bohumil Fišer označil všechny body usnesení dolní komory parlamentu za přijatelné a chce je řešit. Zopakoval, že závěry vyšetřovací komise mají své silné i slabé stránky. Za klad práce komise považuje to, že způsobila vstup laické veřejnosti do oblasti, která zatím u nás vždy byla jen v rukou odborníků. Ministr má za to, že v budoucnosti veřejnost bude mít mnohem větší právo na podrobné informace o tom, co se kolem transplantací děje. Na druhou stranu si ale nemyslí, že by v závěrečné zprávě byly důsledně a důkladně zkoumány otázky osobní zodpovědnosti jednotlivých osob.

Sněmovní vyšetřovací komise po 18měsíční práci neprokázala, že by se v ostravském transplantačním centru obchodovalo s lidskými orgány, ani že by lékaři odebrali orgány od živého člověka. Uvedla ale také, že u 24 odebraných orgánů není schopna doložit, co se s nimi stalo. V péči o dárce orgánů i pacienty pak - podle závěrů poslaneckého vyšetřování - existovaly v Ostravě hrubé nedostatky.

Milada Richterová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme