Vláda má ve středu rozhodnout o stíhačkách

Vláda má ve středu rozhodnout, které stíhačky nahradí dosluhující stroje. Belgie a Nizozemsko vládu žádají, aby po zemích, které jí nabízejí své stíhačky, žádala ještě "nejlepší a poslední nabídku". Nabídky Belgie a Nizozemska skončily v hodnocení odborné komise až za švédskými Gripeny. Zástupci vlády ovšem možnost dodatečné nabídky odmítají. Kabinet za postup při vybírání armádních nadzvukových letounů ale ostře kritizuje opoziční ODS.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

F-16 nad Prahou

F-16 nad Prahou | Foto: Jan Rosenauer

Představitelé Spojených států, Belgie a Nizozemska, jejichž nabídky použitých amerických letounů F-16 se umístily až za švédskými gripeny zvyšují své lobování. Požadují, aby s česká vláda ještě jednala a dala šanci nové nabídce.

Belgický vojenský atašé José Warnez uvedl, že očekávali obsažnější debatu s českou vládou. "Nemůžete všechno předložit písemně. Je třeba takovou nabídku prodiskutovat s několika uchazeči o zakázku. V té naší nabídce bylo několik věcí, které jsme prodiskutovat chtěli, ale k tomu už nedošlo."

Viceprezident americké společnosti Lockheed Martin William Perkins včera dokonce zpochybnil, že favorizované švédské Gripeny by byly zcela novými letadly. Právě firma Lockheed Martin vyrábí stroje F 16, jejichž použité exempláře několik zemí ve výběrovém řízení nabízí. Švédský velvyslanec v Praze Harald Fälth k tomu Radiožurnálu řekl: "Myslím, že jsou takové výroky trochu ubohé. Už jsem řekl, že Gripeny, které nabízíme, dorazí přímo z výrobní linky ve Švédsku. Tak to také samozřejmě bude. To je také všechno, co k tomu mohu říct."

Kabinet má o nových stíhačkách rozhodnout zítra večer - ministerstvo obrany už další jednání o podobě nabídek odmítlo. Čeká ji ale další tlak: Opoziční ODS ji ostře kritizuje za postup při vybírání armádních nadzvukových letounů. Občanským demokratům především vadí, že předem nebyla schválena reforma armády, ani její finanční plán. Jak dodává stínový ministr obrany za ODS Petr Nečas, vláda navíc ani nevyhlásila řádné průhledné výběrové řízení. "Do značné míry obchází ustanovení zákona o veřejných zákazkách. Takže tento výběr vůbec nepodléhá kontrole Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, potažmo soudnímu přezkumu."

Opoziční ODS se od výběru stíhaček pro české vojenské letectvo distancuje. Poukazuje na to,že předem nebyla schválena reforma armády, ani její finanční plán. Občanským demokratům také vadí, že vláda tuto věc předem nekonzultovala s našimi partnery v NATO a ani doma nehledala širší politickou shodu.

Podle šéfa sněmovního výboru pro obranu Jana Vidíma z ODS by ministři navíc měli vypsat řádné výběrové řízení, což se nestalo. A také ještě před tím schválit koncept reformy armády včetně finančního plánu. "Do té doby než konečně bude relevantním orgánem, nejméně vládou České republiky schválen střednědobý a dlouhodobý plán financování naší armády, tak jakýkoli takový zásadní investiční záměr, to je opět další hazard."

"Výsledek směřující s vysokou pravděpodobností k opatření letounů Gripen není u této koalice překvapivý. Vždyť, kde v minulosti bylo možno nalézt společně jména Kalousek, Svoboda, Špidla, Gross, Sobotka, Kavan, Kühnl či Pilip? Byla to podpora nákupu letounů Gripen již v minulém volebním období," uvedl stínový ministr obrany Petr Nečas.

Vládní kabinet by měl rozhodnutí o nákupu stíhaček ještě odložit a vyjednat lepší podmínky, míní 61 procent obyvatel České republiky. Vyplývá to průzkumu agentury STEM. 53 procent dotázaných si také myslí, že Česko by si mělo stíhačky spíše zapůjčit.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme