Vláda má za sebou sto dní, sklízí kritiku i pochvaly

Vláda ODS, TOP 09 a Věcí veřejných je u moci sto dní. Za tu dobu řešila hlavně úsporné kroky na letošní i příští rok. Za nejdůležitější pokládá premiér Petr Nečas budoucí postupné snižování veřejného dluhu a zahájení reforem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Nečas přichází na první zasedání nové vlády | Foto: Tomáš Adamec

Ministr vnitra Radek John zdůrazňuje boj s korupcí. Podle jeho slov ministerstvo vnitra, které vede, v uplynulé stovce dní také nezahálelo. „Šlo zejména o povodně, rozpočtové škrty, museli jsme reagovat na varování spojenců před teroristickou hrozbou, provedli jsem řadu opatření, která nebudeme zveřejňovat, ale jsou spojenci oceňována. Museli jsme také bezchybně uspořádat volby, což se podařilo.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda vlády Petr Nečas si za prací kabinetu stojí

Podle předsedy vlády Nečase neprošla vláda jednoduchým obdobím, s prvními třemi měsíci svého kabinetu je však spokojený. „Jsem přesvědčen, že to bylo sto dnů poměrně tvrdé práce a že výsledky jsou. To rozhodující – příprava klíčových reforem – je před námi. Pokud vláda bude tak dobře pracovat jako doposud, tyto úkoly mimo vší pochybnost zvládne,“ věří Petr Nečas.

Působení vlády naopak kritizuje opozice. Podle místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka síla koaličních stran ve sněmovně způsobila to, že kabinet s opozicí nejedná. „Ve sněmovně se sto osmnácti poslanci není třeba vést debatu, hájit návrhy vlády ani jejich představu reformy, protože nakonec se to dá těmi hlasy prostě převálcovat, což je moje základní výhrada,“ tvrdí Zaorálek.

Od ČSSD se vláda dočkala i kladných bodů

Jak dodává, mají-li se provádět reformy dlouhodobého charakteru a významu, nelze k nim přistupovat tak ideologicky, jako to podle něj činí Petr Nečas. „Nelze také vylučovat širší dialog, do kterého by měla být zahrnuta i opozice,“ říká Zaorálek.

I přesto se ale podle poslance ČSSD Martina Peciny někteří ministři chovají racionálně. „Člověkem na pravém místě, u kterého si nedokážu vzpomenout na nic, co bych mu vytknul, je například ministr průmyslu. Dobré jsou mnohé kroky ministra obrany, i když neříkám, že všechny. Myslím si, že se snaží věci řešit. Pozitivní kroky jsou i ministra životního prostředí,“ myslí si.

Nový kabinet jmenoval prezident Václav Klaus 13. července. Na začátku srpna potom dostala vláda důvěru poslanecké sněmovny.

Václava Marešová, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme