Naděje pro čínské křesťany? Vnitro po dvou letech zřejmě rozhodlo o žádostech o azyl

Ministerstvo vnitra po dvou letech zřejmě rozhodlo o osudu čínských křesťanů, kteří v Česku žádají o azyl. Verdikt, který zatím není známý, si první z desítek žadatelů vyslechnou ve středu. Rozhodnutí nelze nyní předjímat, každý případ odbor azylové a migrační politiky resortu posuzuje individuálně.

Praha (Aktualizováno: 17:47 19. 2. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínští křesťané (ilustrační foto) | Foto: Lou Linwei/ Alamy | Zdroj: Profimedia

O rozhodnutí vnitra informoval jako první týdeník Respekt. Na Západě často úřady podle týdeníku argumentují při zamítnutí žádostí tím, že když uprchlíci z Číny legálně bez problémů vycestovali, tak je prý stát nepronásleduje.

Ombudsmanka se zajímá o žádosti čínských křesťanů o politický azyl. 'Došlo k překročení lhůt,' uvádí

Číst článek

"My s tím nesouhlasíme, ale je možné, že právě tuhle logiku ministerstvo vnitra uplatní," řekl Respektu Martin Rozumek, ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům, která zastupuje třicítku žadatelů z Číny.

Rozumek si myslí, že pokud někdo z jeho klientů azyl dostane, bude to spíše z humanitárního důvodu, třeba kvůli těžké nemoci.

Čínský režimní tisk už dříve označil křesťany žádající o azyl v Česku za „nelegální imigranty, kteří se za křesťany pouze vydávají“.

Změna vládní politiky

V cizině se skutečně objevilo několik případů, kdy údajná skupina čínských křesťanských uprchlíků o křesťanství nevěděla zhola nic a použila jej pouze jako záminku k pokusu dostat se do Evropy, informuje Respekt. České tajné služby ale nic podobného nezjistily.

Český případ byl navíc od počátku politicky velmi citlivý, zvlášť po tom, co v minulosti vláda Bohuslava Sobotky a prezident Miloš Zeman změnili politiku vůči asijské velmoci.

Čínská křesťanka v Česku: Našla jsem tu lásku, ale mám strach. Bez azylu mi hrozí mučení a smrt

Číst článek

Vláda se odklonila od tematiky lidských práv a soustředila se spíš na uzavírání obchodních kontraktů. Kdyby Česko udělilo všem žadatelům azyl, Čína by to mohla chápat jako oficiální kritiku za porušování lidských práv v zemi, což by mohlo mít i vliv na obchodování s Čínou.

Vedle mladé Číňanky vystupující pod českým jménem Emilia s médii hovořila pouze Anna. Rozhovor s dívkou přinesl Český rozhlas Plus.

Žadatelé mají strach, že veřejným vystoupením a možným ztotožněním by v případě neudělení azylu a následné deportace do Číny riskovali život. Podle Respektu však většina žadatelů azyl nedostane.

Kateřina Součková, mis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme