Je absurdní, aby Válek teď vzal ministerský post za Adama Vojtěcha, říká lidovec Marek Výborný

Počty nakažených dál rostou, oproti loňsku ale pozvolna. Přesto je třeba být nadále obezřetní, říká dosluhující ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Vláda měla projednat některé změny v opatřeních, jako je zkrácení povinné karantény a platnosti testů či kontrola bezinfekčnosti v restauracích. Zatím ale čeká na vyjádření AntiCovid týmu budoucí vládní koalice Spolu a PirSTAN.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlastimil Válek na tiskové konferenci koalice Spolu ve sněmovně. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Mluvil jsem s Vlastimilem Válkem (TOP 09) a slíbil projednání a dodání stanoviska. S premiérem jsme se domluvili, že dokud stanovisko nedostaneme, nebudeme žádná opatření navrhovat. Nemá smysl, abychom něco navrhli a nová vláda to za měsíc revidovala a zrušila. Je potřeba hledat konsenzus a kontinuitu,“ vysvětluje ve Speciálu Českého rozhlasu Plus ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý Speciál Tomáš Pancíře

Důvodem, proč se AntiCovid tým pětikoalice zatím nevyjádřil, je podle člena týmu Marka Výborného (KDU-ČSL) plánovaný stomatologický zákrok, kterému se musel podrobit kandidát na post ministra zdravotnictví Vlastimil Válek.

Výborný nicméně ve Speciálu potvrdil to, že obě koalice podporují návrh zkrácení doby karantény. Lidovecký poslanec má ale výhrady například k zastavení proplácení antigenních nebo PCR testů. Obává se totiž, že tak dojde k přerušení testování a bez dat o nakažených budou epidemiologové slepí.

Střídání ministrů

Není nic nového, že měl koncem října ve své funkci ministra zdravotnictví Adam Vojtěch skončit. V nedávných parlamentních volbách nekandidoval a chce zamířit do diplomacie, kde se má ujmout role českého velvyslance ve Finsku. „Na ministerstvu zdravotnictví budu tak dlouho, jak bude potřeba,“ ujišťuje.

„Vláda Babiše nese plnou odpovědnost za boj s covidem. A bude tomu tak do okamžiku, než bude jmenována vláda nová.“

Marek Výborný

O přesném datu, ke kterému z úřadu odejde, ale zatím není jasno. Premiér Andrej Babiš před nedávnem vyzval kandidáta koalice Vlastimila Válka, aby se ministerského křesla ujal ještě ve stávající vládě.

To je ale naprosto absurdní myšlenka, komentuje pobídku Výborný. „Vláda Andreje Babiše v tuto chvíli nese plnou odpovědnost za boj s covidem. A bude tomu tak do okamžiku, než bude jmenována vláda nová.“

Kdo by se měl nechat očkovat třetí dávkou? Kdy bude Pfizer k dispozici u praktiků? A proč (ne)testovat školáky? Poslechněte si celý audiozáznam Speciálu Tomáše Pancíře.

Zuzana Marková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme