Vláda mírně zvýší důchody

Až o 215 korun se v průměru zvýší starobní důchody v příštím roce. Vláda se ale přesto rozhodla šetřit, takže nepřijala návrh ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha, který požadoval vyšší růst penzí. Státní rozpočet tak uspoří v porovnání s původním návrhem asi jednu miliardu 200 miliónů korun. Vláda také vyřešila rozpor v zákonu, který prakticky zněmožňoval provádění transplantací lidských orgánů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

žena na vozíku

žena na vozíku | Foto: Jan Rosenauer

Ministr Škromach chtěl už v příštím roce smazat zcela rozdíl mezi tzv. staro a novodůchodci, tedy lidmi, kterým byla přiznána penze před a po roce 1996. "Rozdíl mezi staro a novodůchodci by měl být zatím 166 korun a budeme se snažit, aby byl tento nepoměr při příští valorizaci upraven," konstatoval ministr.

Přehrát

00:00 / 00:00

A. Heřmánek: Vláda o zvýšení důchodů

Přesto se starodůchodci mohou těšit v příštím roce těšit na vyšší růst svých penzí. Takzvaná pohyblivá složka důchodu se jim zvýší o 4 procenta, zatímco novodůchodcům jen o 3,8 procenta.

Průměrný důchod tak v roce 2003 dosáhne zhruba 7060 korun. Jeho reálná hodnota tak mírně vzroste, i když stále ještě bude 3 procenta bude pod kupní sílou důchodu z roku 1989.

Škromach původně navrhoval zvýšení starobních důchodů v průměru o 253 korun. Předpokládal, že se starobní důchody přiznané před rokem 1996 zvýší o pět procent a penze přiznané v roce 1996 a později o čtyři procenta. Průměrný starobní důchod tak měl být od ledna příštího roku 7 095 korun. Tento návrh vláda neschválila, protože chce ušetřit po ničivých povodních.

Lékaři a pacienti si mohou oddechnout - vláda mění transplantační zákon. Nařízení bude do dvou dnů podepsáno a zveřejněno ve sbírce zákonů. K zahájení transplantace napříště postačí zjištění nenávratnosti klinických známek smrti mozku. Jak nám v pořadu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu "Stalo se dnes" řekla ministryně zdravotnictví Marie Součková, vláda tak vyřešila nedostatek nového zákona, který požadavkem pitvy případného dárce orgánu prakticky znemožňoval transplantace.

Milan Kopp, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme