Vládá musí poslancům předložit koncepci zdravotnictví

Podrobnou ekonomickou analýzu situace nemocnic a koncepci jejich dalšího rozvoje musí nejpozději do poloviny února předložit sněmovně vláda. Současně poslanci ministryni zdravotnictví Marii Součkové uložili, aby i po převedení nemocnic na kraje spolupracovala na řešení jejich finančních problémů s hejtmany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marie Součková | Foto: Michal Doležal

Od šéfky resortu dostali poslanci podrobnou zprávu o situaci ve zdravotnictvím kterou minulý čtvrtek schválila vláda. Minule totiž s ústním podáním ministryně nebyli spokojeni. Nevěřím svým očím, hřímal dnes nad zprávou Milan Cabrnoch z ODS. "Vláda na mimořádném zasedání schválila podstatnou část stenozáznamu vystoupení ministryně zdravotnictví a to včetně chyb a nesmyslů, které zřejmě vznikly při přepisu záznamu."

Debata poslanců k situaci nemocnic ale byla nečekaně klidná že to překvapilo i samotnou ministryni Součkovou. Vadilo jí jen, že ze právy, kterou sněmovně předložila, prý hlavně opozice vytrhávala některé věci z kontextu. "Tak bychom také mohli z Bible udělat ateistickou knihu, protože bychom mohli z jednoho ze žalmů vytrhnout dvě vedle sebe stojící slova, a pak bychom měli, že Bůh není," hájí se.

Především poslancům ODS vadilo, že ani dnes vláda poslance neinformovala tak podrobně, jak by si přáli. S úkoly, které se nakonec podařilo ministryni uložit, jsou vcelku spokojeni. "Je to krokem dopředu, že se podařilo prosadit výzvu vládě, aby předložila koncepci. Prosadilo se, že vláda bude spolupracovat při svém rozhodování s představiteli krajů, což je pozitivní krok vpřed," říká jeden z hlavních kritiků Milan Cabrnoch.

Také Marie Součková ale svůj požadavek uhájila. "S plošným oddlužením nepočítáme, budeme individuálně přistupovat k těm nemocnicím, které mají dluhy daleko vyšší než jsou jeich schopnosti efektivity," potvrdila Součková úmysl vlády. Situace zdravotnictví není kritická, zopakovala při odchodu ze sněmovny. Postupné vyřešení osmisetmiliónového dluhu nemocnic si slibuje například od vyšších příjmů z pojistného a od státu v novém roce.

Hejtman středočeského kraje Petr Bendl z ODS by přivítal, kdyby vláda zamezila zásahům státu do fungování nemocnic. "Aby hledala takový systém, který vůbec umožní vyrovnané hospodaření nemocnic, protože zásahy typu nařídíme vám, jaké budete platit mzdy aniž je na to nemocnice schopná vydělat, jsou právě ty zásahy, které vedou ke krachu nemocnic," uvedl hejtman.

Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme