Vláda musí řešit komplikaci letecké ochrany republiky

Američané se zdráhají chránit náš vzdušný prostor během listopadového summitu NATO bez právních záruk. Zákon, který by umožnil cizím armádním letcům chránit české nebe a specifikoval podmínky jejich působení, v našem právním řádu totiž chybí. Spojené státy požadují, aby jejich vojáci byli zbaveni odpovědnosti za případné použití zbraní a možné škody. Vláda se proto mimořádně sejde v neděli, aby potřebný zákon připravila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aero L-159 Alca | Foto: Jan Kouba

Přestože summit se v Praze uskuteční už za tři týdny, premiér Vladimír Špidla věří, že se všechno stihne včas. "Zajištění postupuje dobře, ty jednotlivé kroky se naplňují. Předpokládám, že dokončíme legislativní formu tak asi do středy a pak to předložíme k projednávání příslušným ústavním orgánům."

Sněmovna by se pak tímto zákonem mohla zabývat na schůzi, která začíná příští čtvrtek. Další možností je vyhlášení stavu legislativní nouze a mimořádná schůze sněmovny.

Kromě komunistů chce návrh podpořit většina zákonodárců. Mnozí ale kritizují kabinet za to, že s ním přichází až tři týdny před konáním summitu. Je mezi nimi i předseda výboru pro obranu a bezpečnost Jan Vidím z ODS. "Já to považuji za naprosto neuvěřitelné pochybení ministra zahraničí. Jsem z toho opravdu úplně zděšený."

Podle ministerstva obrany jsou jednání se spojenci o jejich účasti na ochraně nebe nad naší republikou velmi složitá. "Je to poprvé v historii Aliance, kdy si některý z členských států není schopen svůj vzdušný prostor ochránit sám a žádá o pomoc," přiznává ministr Jaroslav Tvrdík.

Jak předpokládá šéf české diplomacie Cyril Svoboda, zákon měl mimo jiné stanovit, že o případné operaci, například sestřelení nepřátelského letounu, bude rozhodovat sama Česká republika. "V zásadě bude jedna odpovědná osoba," řekl Svoboda. Podle jeho slov to bude zřejmě ministr obrany Tvrdík.

Americký velvyslanec v Praze Craig Stapleton naši vládu v pátek informoval o tom, že Spojené státy se rozhodly Česku leteckou ochranu v době summitu poskytnout. Česká strana ale musí dořešit právní stránku věci.

Milan Kopp, Dana Jaklová, Viktorie Hošková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme