Vláda na dobu tří měsíců zmrazila regulované nájemné

Premiér Vladimír Špidla po mimořádném jednání vlády oznámil, že kabinet uvalil moratorium na ceny nájemného po dobu tří měsíců. Ceny regulovaného nájemného se tak po tuto dobu nesmějí jednostranně měnit. Zmrazení bude platit od vydání ve Sbírce zákonů a do té doby by nájemníci neměli podle premiéra přistupovat na zjevně nevýhodné smlouvy. Vláda o moratoriu rozhodla v situaci, kdy Sdružení majitelů domů doporučilo vlastníkům nemovitostí, aby od čtvrtka zvýšili nájmy až do výše tržní ceny. Schůze kabinetu si dokonce vynutila přerušení, aby Špidla mohl konzultovat se šéfy koaličních stran Cyrilem Svobodou a Ivanem Pilipem. Ten pak uvedl, že unionisté nepovažují zvolené řešení za správné. Vnímá to ale jen jako vnitrokoaliční problém, nikoli krizi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

obytný dům

obytný dům | Foto: Jan Rosenauer st.

Moratorium začne platit dnem vydání ve Sbírce zákonů, což by podle Špidly nemělo trvat dlouho. "V tomto období tak nelze zvyšovat nájemné, žádná dohoda nebude ve smyslu zákona platná," zdůraznil Špidla. Nájemníkům doporučil, aby do vydání sbírky nepřijímali zjevně nevýhodné smlouvy.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Špidla: Moratorium

Jednání vlády bylo odezvou na doporučení Občanského sdružení majitelů domů, aby vlastníci od čtvrtka přistoupili k jednostrannému zvyšování nájemného, a to až na hranici současného tržního nájemného. Cenový výměr ministerstva financí, kterým bylo nájemné regulováno zrušil Ústavní soud v polovině minulého měsíce. To vyvolalo ostré diskuse.

Nový zákon o nájemném, připravovaný ministerstvy financí a místního rozvoje, kabinet ještě neprojednal. Resorty se totiž nemohou dohodnout, jak se má výše nájemného určovat. Vláda ustanovila ministrům financí a pro místní rozvoj zpracovat návrh nového zákona do 31. 1. příštího roku.

Podle Vladimíra Špidly musí nová norma umožnit kontinuální změnu, nikoli však cenový šok. "Nájemné na většině míst je již nad úrovní běžné hladiny, to znamená, že už je schopno poskytnout rekonstrukci i přiměřený zisk, avšak existují i města, kde tlak na výšku nájemného je neobyčejně vysoký. Ale chci říct jasně, že zákon o nájemném bude chránit nájemní vztahy a bude doplněn odpovídajícími opatřeními tak, aby deregulace byla sociálně únosná," uvedl premiér.

Občanské sdružení majitelů domů považuje rozhodnutí vlády za protiústavní. "Vláda, která měla dávno připravit adresný příspěvek na nájemné, nyní řeší ten problém dalším zásahem, který je stejně protiústavní jako byly předcházející výměry. Je to v podstatě zvůle výkonné moci, která nerespektuje moc soudní," řekl Radiožurnálu místopředseda sdružení Tomislav Šimeček.

Podle Šimečka se bude sdružení majitelů nadále stavět k cenám nájmů tak, jako kdyby žádné zmrazení nenastalo. "Ústavní soud rozhodl, že současné regulované nájemné odpovídá zákonům této země a je protiústavní. Vzhledem k tomu, že většina nájmů, které mají regulované nájemné, nebyla založena žádnou smlouvou, kde se obě strany dohodly na výši nájemného, nájemné dnes není vůbec stanoveno," odmítá vládní moratorium Šimeček.

Naopak předseda Sdružení nájemníků Stanislav Křeček moratorium vlády uvítal. Už dříve nájemníkům doporučoval, aby platili nájemné sjednané v nájemní smlouvě a případnému tlaku pronajímatelů na razantní zvýšení nepodlehli.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Ladislav Dvořák, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme