Vláda na podzim předloží energetickou koncepci České republiky

Nedávná plynová krize se pravděpodobně podepíše i na energetické koncepci České republiky do roku 2050. Tu připravuje ministr průmyslu a obchodu Martin Říman a vláda by ji měla zveřejnit na podzim. Klást by v ní měla ještě větší důraz na rozmanitost zdrojů a cest dodávek energií. To jí ostatně, spolu s maximálním využitím domácích zdrojů, jak obnovitelných tak primárních, radí i zpráva nezávislé energetické komise a k ní vypracovaný posudek od oponentní rady.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jaderná elektrárna (ilustr. foto)

jaderná elektrárna (ilustr. foto) | Foto: Petr Večeřa

"My hodláme budovat program energetické odolnosti České republiky, což samozřejmě bude souviset s maximálním využitím domácích zdrojů, včetně dnes již používané jaderné energie, nových nízkoemisních technologii s vyšší účinností u uhlí, racionálního využívání obnovitelných zdrojů. A také samozřejmě využívání plynu v té míře, kterou nám umožní diverzifikace tranzitních cest, diverzifikace zdrojů a podobně," uvedl premiér Mirek Topolánek po dnešním jednání vlády.

Vláda dnes vzala na vědomí zprávu nezávislé energetické komise a její oponentní posudek. Komise pod vedením Václava Pačese vládě doporučila více využít jaderné energie. Ta by podle Pačese mohla tvořit až sedmdesát procent energetického mixu:

"Já osobně si myslím, že do budoucna skutečně bude zapotřebí dostavět nějaký blok. Nemluvím o Temelínu, to také může být někde jinde. My si samozřejmě uvědomujeme, že jaderná energetika má jeden nepříjemný rys, že to není uzavřený cyklus, že vždycky tady zbývá poměrně nebezpečný jaderný odpad. Ale domnívám se, že tento problém se stává méně významným s vývojem nových typů reaktorů, kdy tento odpad může sloužit jako palivo pro nové typy reaktorů."

Oponentní rada, které předsedal Pavel Antonín Stehlík, vládě doporučila počítat nejen s využitím jaderné energie, ale i zásob hnědého uhlí za těžebními limity. Podle Stehlíka bude překročení těžebních limitů nutností v souvislosti s energetickou bezpečností státu:

"Jestli budeme v situaci, že to uhlí opravdu potřebujeme, tak ho prostě budeme těžit. My ho potřebujeme, protože naše energetická závislost bez něj dramaticky naroste - z 42 na 80 procent. To je obrovská závislost. A premiér to dnes pojmenoval politicky, když řekl: Tady už je riziko naší svobody. To není jen riziko toho, jestli budeme míst dost energie pro domácnosti a pro podniky, to je, jestli budeme dostatečně svobodní, jestli nebudeme toho Rusa nebo kohokoli jiného, kdo nám tu energii bude dodávat, poslouchat, protože on nás bude mít ve své moci."

Věra Pfeifferová, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme