Vláda nás připraví o práci, tvrdí horničtí odboráři. Podle oponentů bojují za firmu
Přístup vlády k hornické legislativě ohrožuje pracovní místa v regionech s již tak vysokou nezaměstnaností. Tvrdí to odboráři z těžařské firmy Czech Coal a dnes kvůli tomu přišli spolu se zástupci měst a obcí Ústeckého kraje demonstrovat před Strakovu akademii. Nelíbí se jim novela horního zákona, která ruší vyvlastňování pozemků kvůli těžbě.
Horníci se bojí, že novela, která čeká už jen na podpis prezidenta, může vést k útlumu těžby uhlí a také ztrátě pracovních míst. Vláda podle nich podkopává budoucnost regionu.
Kdyby se těžba naopak rozšiřovala, tak by Czech Coal podle předsedy odborářů z těžařské firmy Jaromíra Franty na Mostecku propouštět nemusel.
Předseda odborů ve společnosti Czech Coal Jaromír Franta a projektový manažer Greenpeace Jan Rovenský v Ozvěnách dne Radiožurnálu
„Tím jsem si zcela jist, protože rozšíření těžby by znamenalo ještě další pracovní možnosti,“ říká Franta, který sedí i v dozorčí radě společnosti.
Projektový manažer společnosti Greenpeace Jan Rovenský ovšem oponuje, že v minulých letech objem těžby neklesal, přesto se propouštělo. A odbory prý mlčely.
„Od roku 1999, kdy došlo k divoké privatizaci, na které se mimochodem odbory aktivně podílely, do roku 2010 bylo z firmy propuštěno 62 procent zaměstnanců, celkem téměř 5000 lidí. A přitom se objem těžby zvýšil z 13 milionů tun na 14 milionů tun, takže rozhodně nemůžeme mluvit o tom, že by ti lidé přišli o práci kvůli zavírání dolů,“ tvrdí Rovenský s odvoláním na výroční zprávy firmy.
Franta tyto údaje zpochybňuje a navíc upozorňuje, že době, kdy k propouštění zaměstnanců docházelo, nebyla nezaměstnanost na tak vysoké úrovni a horníci se mohli uplatnit v dceřiných společnostech.
„Nehledě na to, že věkový průměr v těžební společnosti byl tak vysoký, že spoustu lidí odcházelo do starobních důchodů nebo předčasných důchodů, což v dnešní době nepřichází v úvahu,“ podotkl Franta.
Před Úřadem vlády demonstrovali horníci. Nesouhlasí s novelou horního zákona
Číst článek
Podpis prezidenta pod novelou by s velkou pravděpodobností znamenal, že se Czech Coalu výrazně ztíží pokračování těžby na dole Československé armády u Litvínova. Ten už letos začíná s útlumovým programem kvůli tomu, protože se blíží k takzvaným územním limitům těžby.
Podle Rovenského je pochopitelné, že odbory podporují majitele společnosti Pavla Tykače v jeho plánech na prolomení limitů. Jak ale podotkl, jejich zachování neznamená, že se zítra zavrou všechny doly.
„Sama společnost Czech Coal vlastní zároveň velkolom Vršany, který může v rámci limitů těžit až do roku 2050. Je samozřejmě do značné míry možností firmy, jestli ty lidi dokáže převést na jiné zaměstnání. Otázkou je, jestli chce,“ dodal zástupce Greenpeace.
Limity vytyčila vláda v roce 1991 a zamezují dalšímu postupu těžby. Pokud by dolování pokračovalo, těžba by zbourala město Horní Jiřetín a lom by se dostal na samý okraj Litvínova.