Vláda navrhla likvidaci Sevacu

Likvidaci továrny na zpracování krevní plazmy Sevac navrhlo na dnešním zasedání vlády Ministerstvo financí a Ministerstvo zdravotnictví. Za uplynulých šest let poskytl stát Sevacu asi miliardu korun, vláda ale závod nadále financovat nehodlá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K 1.březnu se nenašel kupec, který by akceptoval vládou nabízenou cenu 83 a půl milionu korun. Podle generálního ředitele Sevacu Josefa Prchala vláda nastavila privatizační podmínky tak, že by pro případného zájemce bylo levnější postavit nový výrobní závod. Celý projekt tak byl předem odsouzen k neúspěchu, tvrdí ředitel společnosti, která v tuto chvíli dluží Konsolidační bance včetně úroků zhruba 770 miliónů korun, které zřejmě nebude schopna splatit.

Peníze proinvestované v této firmě by se podle Prchala ještě daly zachránit, a to dvojím způsobem. Buď by se splnil původní záměr, což je v tuto chvíli nereálné. Druhá možnost je prodat Sevac strategickému investorovi, který má své vlastní know-how pro výrobu krevních derivátů.

Většina českých transfúzních stanic vyváží plazmu ke zpracování do zahraničí a zpátky pak dováží hotové léky, které se z ní vyrábějí. Podle zástupce ředitele Ústavu hematologie a krevní transfúze Petra Turka je tento systém výrazně levnější. Krevní deriváty jsou totiž jednou z mála skupin léků, u kterých došlo v posledních deseti letech ke snížení ceny. U některých přípavků to představuje až 30-50 procent, a kalkulace v podnikatelském záměru počítala s mnohem vyššími cenami, proto by podle jeho názoru nebyl Sevac rentabilní.

O případné likvidaci akciové společnosti Sevac, která se měla podle původního záměru stát národním zpracovatelem krevní plazmy, rozhodne valná hromada společnosti. Svoláním valné hromady vláda pověřila ministra financí a šéfa Fondu národního majetku jako většinového akcionáře Sevaku.

Markéta Kaclová, Naděžda Hávová, Bohumír Mazáč, Renáta Prátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme