Vláda navrhne nový zákon o Českém rozhlasu

Nový způsob volby kontrolní rady a zvýšení počtu jejích členů na 15 předpokládá nový zákon o Českém rozhlasu, jehož návrh odsouhlasila vláda. Podle mluvčí ministerstva kultury Dity Fuchsové by kandidáty na členy rady měly navrhovat různé společenské organizace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volit je pak mají poslanci, stejně jako v případě České televize. Jak Fuchsová uvedla, zjednodušeně se dá říci, že zákon o Českém rozhlasu je podobný zákonu o České televizi. Předpokládá nutnost objektivních, ověřených zpráv, nutnost plurality názorů a rozmanitosti programu. Odlišností je povinnost vysílat 24 hodiny denně alespoň na jednom programu.

Vláda také schválila návrh novely zákona o parlamentních volbách. Předloha počítá s rozdělením země na 14 volebních obvodů, s takzvanou klasickou d'Hondtovou metodou přepočtu hlasů na mandáty a sčítáním pětiprocentních klauzulí pro předvolební koalice politických stran. Vzhledem k lednovému verdiktu Ústavního soudu, který zrušil některá ustanovení volebního zákona, musí být nejpozději v únoru příštího roku přijata nová pravidla pro parlamentní volby.

Milan Kopp, Aleš Heřmánek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme