Vláda navrhuje povýšit šéfa BIS Koudelku na generálmajora, ‚frčky‘ žádá i pro Hendrycha z GIBS

Ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka by mohl po roce povýšit z hodnosti brigádního generála na generálmajora. Vláda schválila příslušný návrh prezidentovi Petru Pavlovi, aby ho povýšil 8. května při příležitosti Dne vítězství, řekl novinářům premiér Petr Fiala (ODS). Podle dalšího návrhu by se měl brigádním generálem stát ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Vít Hendrych.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéfa Bezpečnostní informační služby bývalý prezident Miloš Zeman sedmkrát odmítl jmenovat generálem

Šéfa Bezpečnostní informační služby bývalý prezident Miloš Zeman sedmkrát odmítl jmenovat generálem | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Šéfa kontrarozvědky Koudelku prezident jmenoval brigádním generálem loni 8. května. Pavlův předchůdce na Pražském hradě Miloš Zeman, který byl ke Koudelkovi a BIS silně kritický, přitom obdobnému návrhu kabinetu předtím sedmkrát nevyhověl.

Fiala ve středu po zasedání kabinetu uvedl, že Koudelkovo povýšení by mělo být výrazem jeho skvělých výsledků i mezinárodní spolupráce.

Dosavadní náměstek Hendrych nastoupil do čela GIBS loni v září. Nahradil Radima Dragouna, kterému se srpnem skončilo pětileté funkční období a současně zvítězil ve výběrovém řízení na pozici olomouckého vrchního státního zástupce. Fiala dnes uvedl, že Hendrych je v čele GIBS relativně krátkou dobu, ale inspekce pod ním funguje výborně a důvěryhodně.

Prezident povyšuje do generálských hodností vojáky, policisty či hasiče dvakrát ročně, a to na den vzniku samostatného Československa 28. října a 8. května u příležitosti Dne vítězství.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme