Vláda nejspíš schválí zrušení druhého pilíře důchodového spoření

Vláda má dnes řešit důchodovou reformu. Chce definitivně zrušit druhý pilíř spoření, který prosadil kabinet Petra Nečase. Lidé mohli přesměrovat tři procenta odvodů do vlastního spoření u penzijních společností, další dvě procenta pak museli přidat ze svého. Této možnosti využilo přes 80 tisíc lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senioři (ilustrační foto)

Senioři (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Řada Čechů nevěří tomu, že by na stáří mohli od státu dostávat dostatečně vysokou penzi. Pro mladší lidi je také důchod vzdálená budoucnost.

„Uvažovala jsem o tom penzijním, ale to pro mě není zajímavé, protože od státu nečekám žádnou pomoc v důchodu a vím, že se musím zajistit sama, a vím, že to podnikáním zvládnu. Takže přemýšlím o tom, kam peníze investuji,“ řekla nedávno Českému rozhlasu asi třicetiletá žena, jak si představuje svoji penzi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vláda nejspíš schválí zrušení druhého pilíře důchodového spoření. Podrobnosti přidává Lenka Jansová

Vláda sociálních demokratů, hnutí ANO a lidovců se ke zrušení druhého pilíře zavázala v koaliční smlouvě. Podle ministryně práce Michaely Marksové z ČSSD projde návrh na jednání kabinetu snadno.

„Místo toho, co by se posílil první pilíř, tak ten druhý vlastně vyvádí z veřejných peněz peníze do soukromých penzijních fondů,“ upozorňuje ministryně.

Podobně v minulosti zdůvodňoval zrušení druhého pilíře také vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO. „Jde o zastavení zvyšování objemu peněžních prostředků, které jsou odvedeny ze státního rozpočtu,“ uvedl.

Důchodové fondy by se měly podle ministerstva financí zrušit k 1. červenci příštího roku. Peníze si budou moci lidé nechat převést na účet, poslat složenkou nebo jako příspěvek na doplňkové penzijní připojištění do takzvaného třetího pilíře.

Poslanci už nedávno schválili novelu, která uzavírá penzijní fondy pro nové klienty.

Druhý pilíř důchodové reformy | Foto: Český rozhlas

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme