Vláda nejspíš ustojí hlasování o nedůvěře. Poslanci KSČM se zdrží

Sněmovna bude hlasovat o nedůvěře vládě příští úterý. Kabinet ale pokus o svržení zřejmě ustojí, protože opoziční KSČM nepodpoří návrh ODS, TOP 09 a hnutí Úsvit. Tyto strany chtějí vyslovit kabinetu nedůvěru, protože vládní hnutí ANO nepodpořilo vlastní návrh na ukončení daňového zvýhodnění biopaliv.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 10.6.2014 | Foto: Filip Jandourek

Opoziční TOP 09, ODS a hnutí Úsvit dopoledne doručily předsedovi Poslanecké sněmovny 50 podpisů nutných ke svolání schůze k vyslovení nedůvěry vládě.

Kabinet premiéra a šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky ale pokus o svržení zřejmě ustojí. Návrh ODS, TOP 09 a hnutí Úsvit totiž nepodpoří opoziční KSČM, její poslanci se při hlasování zdrží.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sobotkova vláda bude v úterý poprvé čelit hlasování o nedůvěře. Informuje Jana Čermáková

KSČM podle svého předsedy Vojtěcha Filipa nechce, aby se k moci vrátily ODS a TOP 09.

„Očekáváme, že vládní koalice se po tomto kroku sjednotí. Náš krok je veden tím, že si nepřejeme, aby tady znovu vládla politická strana, která prohrála volby.“

„To znamená ODS, TOP 09 a jiní, kteří se tímto krokem chtějí dostat zpět do vládních křesel,“ řekl Filip.

Šéfa poslanců ODS Zbyňka Stanjuru rozhodnutí KSČM nepřekvapilo. ODS už počítá s tím, že s vyslovením nedůvěry neuspěje. Chce prý hlavně nastartovat debatu.

K přijetí usnesení, kterým se vyslovuje vládě nedůvěra, je třeba souhlasu nadpoloviční většiny všech poslanců, tedy 101.

„Tato levicová vláda má v mnohých bodech podporu komunistické strany, chceme v debatě upozornit na kolosální střet zájmů, který je dnes a denně, který vyvrcholil tento týden, kdy vláda dělá socialistický program ČSSD a ta současně toleruje a prosazuje ekonomické zájmy firmy Agrofert," řekl Stanjura.

I premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka si je jistý, že vládu hlasování o nedůvěře neohrozí. Pro by muselo zvednout ruku 101 poslanců. Trojice opozičních stran, které hlasování vyvolaly, jich má 52.

Hlasování o vyjádření nedůvěry vládě vyvolaly opoziční strany ve sněmovně v minulosti už několikrát.

Celkem pětkrát mu musely čelit koaliční vlády ODS, KDU-ČSL a zelených premiéra Mirka Topolánka a později i koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných Petra Nečase.

Zatím naposledy sněmovna vyslovila nedůvěru Topolánkově vládě - v březnu 2009.

Jana Čermáková, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme