Vláda nepodpořila zřízení Krajského soudu v Liberci. Návrh zákona posoudí sněmovna

Ministři nepodpořili návrh skupiny poslanců na zřízení samostatného Krajského soudu v Liberci, vyplývá to z předběžných výsledků středečního jednání kabinetu. Poslanecká předloha také předpokládá, že by v Liberci vzniklo samostatné krajské státní zastupitelství. Bez ohledu na postoj vlády dostane nyní návrh zákona k projednání sněmovna.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krajský soud

Krajský soud | Foto: Zuzana Kopuletá

Nynější zákon počítá s osmi krajskými soudy v sídlech původních krajů, regionů je ale o šest více. V několika krajských městech - Liberci, Olomouci, Pardubicích, Zlíně, Jihlavě a Karlových Varech - jsou tak pobočky krajských soudů sídlících v jiných regionech. Podobné je to i se strukturou krajských státních zastupitelství.

Nový Krajský soud v Liberci by měl podle poslanců vyřizovat odvolací agendu z okresních soudů v České Lípě, v Jablonci nad Nisou, v Liberci a v Semilech.

Semily v současnosti spadají pod Krajský soud v Hradci Králové, ostatní pod Krajský soud v Ústí nad Labem, který má v Liberci pobočku.

Vláda již v návrhu stanoviska poukázala na to, že předkladatelé chtějí zřídit soud pouze v Liberci, a nikoli i v ostatních krajích, kde dosud krajské soudy nejsou.

„Z tohoto důvodu je nutno považovat navrhovanou právní úpravu za nekoncepční, nesystémovou a nepodloženou důkladnou analýzou prokazující nezbytnost a účelnost takové právní úpravy,“ stojí v materiálu.

Předloha podle vládních úředníků také obsahuje věcné a legislativně technické nedostatky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme