Česko v Unii Istanbulskou úmluvu nepodpoří, zdrží se. Na národní úrovni vláda rozhodne za týden

Při jednání EU o přijetí Istanbulské úmluvy by se český zástupce měl zdržet, rozhodla ve středu vláda. O národním přístupu bude teprve jednat. Vláda při jednání navíc schválila hned několik zákonných úprav. Tou první je novela zákona o státním zastupitelství, která by upravovala délku funkčního období státních zástupců. Druhá změna by umožňovala využít pouze oprávnění k používání zbraní v centrálním registru namísto fyzického zbrojního průkazu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí násilí (ilustrační foto)

Při jednání EU o přijetí Istanbulské úmluvy by se český zástupce měl zdržet, rozhodla ve středu vláda (ilustrační foto) | Zdroj: Shutterstock

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) k otázce Istanbulské smlouvy před schůzkou poznamenal, že téma na evropské úrovni začalo spěchat, protože ho chce otevřít švédské předsednictví.

10 z 18 členů vlády dá kladné stanovisko k ratifikaci Istanbulské úmluvy. Ta odsuzuje násilí na ženách

Číst článek

Označil za paradoxní, že by návrh měla schvalovat Rada ministrů dopravy. Obecně by se v debatě o Istanbulské úmluvě na národní úrovni podle Blažka měly uklidnit vášně, vláda plánuje o postoupení dokumentu k ratifikaci rozhodovat za týden.

Na unijní půdě bude za Česko jednat ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Úmluva odsuzuje domácí násilí, sexuální obtěžování, znásilnění, nucené sňatky, takzvané zločiny ze cti či mrzačení genitálií. Násilí vůči ženám dokument vnímá jako porušování lidských práv a diskriminaci.

Omezení pro státní zástupce

Vláda při středečním jednání odsouhlasila také úpravy zákona o státním zastupitelství. Nejvyšší státní zástupce by mohl mít v budoucnu sedmileté funkční období, zákon by pak mohl stanovit i požadavky na jeho odborné a manažerské schopnosti či možnost odvolání v kárném řízení.

Ministerstvo spravedlnosti tak chce vyloučit riziko nepřípustného politického vlivu nebo tlaku na činnost státního zastupitelství a jeho fungování. S částmi návrhu novely nesouhlasilo Nejvyšší státní zastupitelství a některá ministerstva.

Dopady vládního balíčku: Nakladatelé vítají nulovou sazbu DPH na knihy, někteří počítají se zlevněním

Číst článek

Cílem předlohy je zejména stanovení jasnějších pravidel pro jmenování a odvolávání vedoucích státních zástupců a také zavedení jejich funkčních období. V současné době je funkce vedoucích státních zástupců časově neomezená.

Podle novely nikdo nemůže být jmenován nejvyšším státním zástupcem více než jednou a šéfem žalobců se nemůže stát státní zástupce, jemuž bylo pravomocným rozhodnutím uloženo kárné opatření – pokud nebylo zahlazeno. O novele se hovoří již řadu let.

„Právní úprava mechanismu odvolávání vedoucích státních zástupců je všeobecně vnímána jako nepříliš vhodná a je předmětem opakovaných snah o úpravu,“ uvedlo ministerstvo v důvodové zprávě.

Digitalizace pro držitele zbraní

Zbrojní průkaz si loni udělalo přes 5000 lidí, zájem zvýšila válka na Ukrajině

Číst článek

Vláda se zabývala také novelou zákona o zbraních a střelivu a novým předpisem o munici. Podle ní by místo fyzických zbrojních průkazů či licencí by v budoucnu mohlo lidem stačit existující oprávnění k používání zbraní v centrálním registru zbraní.

Podle ministerstva jsou hlavními benefity novely digitalizace, zrušení zbytečného papírování a celkové zvýšení uživatelského komfortu pro legální držitele zbraní. Dvojice předpisů zcela nahradí stávající zákon, který je podle ministerstva v mnoha ohledech zastaralý, byrokraticky nepružný a zbytečně komplikovaný.

„Nedochází k žádnému zmírňování pravidel, ale ani ke zpřísňování už tak přísných nároků na legální držitele zbraní. Stále platí, že si zbraň neobstará jen tak někdo. Pokud však lidé pravidla splní, řada věcí pak pro ně bude jednodušší,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme