Vláda o bezpečnostní strategii a prodeji Škody Holding

Vláda dnes projedná bezpečnostní strategii země. Ministři mají na stole také návrh zákona o chemických látkách a přípravcích, který upravuje způsob jejich kontroly, prodeje, balení, označování, dovozu a vývozu. Kabinet bude také řešit pohledávky Českých drah vůči železničním opravárenským společnostem. Ministerstvo dopravy navrhuje, aby dluh dosahující 944 miliónů korun převzala Česká konsolidační agentura. V rukou má také osud plzeňského holdingu Škoda. Privatizace 48 procent akcií firmy spěchá, protože na jaře příštího roku musí Škoda zaplatit směnky v hodnotě jedné miliardy osmi set miliónů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strakova akademie | Foto: Jan Rosenauer

Vláda dnes projedná bezpečnostní strategii země. Ministři mají na stole také návrh zákona o chemických látkách a přípravcích, který upravuje způsob jejich kontroly, prodeje, balení, označování, dovozu a vývozu. Kabinet Vladimíra Špidly bude diskutovat i o dalším postupu reformy veřejné správy v souvislosti se srpnovými povodněmi a o působení českých chemiků v Kuvajtu.

Železniční opravny by po dnešku měly vědět, jestli brzy uvidí peníze, které jim dluží České dráhy. Jejich pohledávky dosahující 944 milionů korun by měla měla převzít konsolidační agentura. Jak připomíná mluvčí ministerstva dopravy Ludmila Roubcová podobná opaerace už proběhla letos na jaře. "Situace opraven je kritická. Z toho důvodu Ministerstvo dopravy a spojů předkládá na schůzi vlády návrh, aby pohledávky železničních opravárenských subjektů za Českými drahami byly postoupeny České konsolidační agentuře v plné výši, to znamená 944 miliónů korun s tím, že věřitelům bude uhrazeno 100 procent nominální hodnoty pohledávek snížených o úroky z celkového dluhu Českých drah."

O dalším osudu jedno z největších výrobců radiátorů v Evropě - společnosti Korado - dnes rozhodne vláda. Firma Korado z České Třebové je už od roku 1998 ve ztrátě, jen za loňský rok byl propad jejího hospodaření téměř 400 milionů korun. Dluhy a privatizaci společnosti navrhuje Ministerstvo financí, jak řekla jeho mluvčí Eva Nováková, řešit najednou. Pohledávky za Koradem dosahují, jak dodala, jedné miliardy stodvaceti tří milionů korun. "Tyto pohledávky by měla Česká konsolidační agentura na základě ukončeného výběrového řízení prodat spoelčnosti Czech Radiators. Podíl České konsolidační agentury ve společnosti Korado navrhujeme prodat za cenu 47 miliónů korun minoritnímu akcionáři společnosti KORADO panu Brabcovi a to na základě jeho předkupního práva Pokud toto právo minoritní akcionář nevyužije, pak navrhujeme tento podíl prodat také společnosti Czech Radiators."

Kabient bude rozhodovat také o prodeji plzeňského holdingu Škoda. Privatizace 48 procent akcií firmy spěchá, protože na jaře příštího roku musí Škoda zaplatit směnky v hodnotě jedné miliardy osmi set milionů korun, které vydala před dvěma lety kvůli restrukturalizaci. Jinak firmě hrozí konkurs. Podle mluvčí Ministerstva financí Evy Novákové nový majitel převezme Škodu i s tímto dluhem. "Nabyvatelem se na základě výběrového řízení stala společnost Appian za celkovou kupní cenu 350 miliónů korun. K uskutečnění prodeje je nutné nezamítavé stanovisko Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže z hlediska veřejné podpory a zároveň bude tento úřad posuzovat tuto nabídku z hlediska zákona o ochraně hospodářské soutěže. Prodej by se měl uskutečnit do 31. března příštího roku."

Markéta Kaclová, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme