Vláda o další pomoci zemědělcům

Ministři budou na dnešním jednání vlády hledat cestu, jak ještě pomoci zemědělcům postiženým povodněmi. Kabinet už uvolnil pro zemědělce dvě stě milionů korun - nízkoúročené půjčky by měli dostávat na patnáct let. Další peníze - půl miliardy korun - by měl poskytnout Pozemkový fond. K tomu je ale potřeba změnit zákon o fondu a rozpočet na letošní rok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strakova akademie | Foto: Jan Rosenauer

Oba návrhy dnes už podruhé předkládá ministr zemědělství a mluvčí ministerstva Martin Severa připomněl, že po souhlasu kabinetu musí ještě změny schválit parlament. "Návrh zní takto: převést 500 miliónů korun z Pozemkového fondu do kapitoly Ministerstva zemědělství. To je jedna věc a druhé číslo, to je 410 miliónů korun, ty by se měly vyšetřit na úlevách z nájemného a na úlevách ze splátek privatizovaného majetku a ty prostředky budou podle metodiky odškodňování použity na pomoc zemědělcům."

Zvýšení dovozního cla na některé výrobky z brambor a obilí dnes navrhne ministr zemědělství vládě. Podle jeho mluvčího Martina Severy import těchto potravin se od začátku roku neúměrně zvýšit a proto začíná ohrožovat domácí výrobce. "Proto se musí nasadit vyšší dovozové clo a Ministerstvo zemědělství navrhuje zvýšení dovozového cla o 30 procent. Jedná se tedy o stejné navýšení, jaké bylo naposled uplatněno u dovozu kuřat."

Ministři budou jednat také o dalším působení přednostů okresních úřadů. Okresní úřady se ke konci roku ruší a část pracovníků přejde do jiných institucí. Osud 73 přednostů je ale zatím nejasný. Ministerstvo vnitra má podle Marie Masaříkové z tiskového odboru za to, že se většina přednostů ve svých funkcích osvědčila a stát by se neměl dovolit ztrácet schopné manažery. "Ministři a vedoucí ústředních správních úřadů by měli podle tohoto materiálu zvážit možnosti dalšího uplatnění přednostů v jimi řízených úřadech a navrhnout do 30. září ministru vnitra konkrétní nabídky jejich pracovního uplatnění. Materiál apeluje na členy vlády, aby nezaměstnávali přednosty dříve, než je 1. leden 2003, kdy podle zákona skončí činnost okresních úřadů."

Markéta Kaclová, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme