Vláda o dalších investičních pobídkách

Vláda míří do Olomouce a čeká ji perný den. Na programu má nařízení o imisních limitech a sledování a řízení kvality ovzduší. Projedná také plán letošních vojenských cvičení armádních jednotek a štábů se zahraničními partnery na našem území i v zahraničí. Kabinet má také rozhodnout, jestli nizomské společnosti LNM udělí exkluzivitu k jednání o prodeji Vítkovic Steel a těžební firmy OKD. Seznámí se s tím, jak loni hospodařily zdravotní pojišťovny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vláda ČR

vláda ČR | Foto: Úřad vlády ČR

Program investiční pobídek by se měl rozšířit. Ministerstvo průmyslu dnes vládě navrhne, aby výhody získali nejen významní investoři ve zpracovatelském průmyslu, ale také firmy, které investují do tzv. strategických služeb. To podle Jana Brandejse z tiskového odboru ministerstva znamená například investice do center zákaznické podpory a dalších středisek pro informační a telekomunikační technologie. "V rámci programů budou poskytovány neinvestiční dotace tuzemským i zahraničním investorům. Konkrétně je to dotace na podnikatelskou činnost a dotace na školení a rekvalifikaci zaměstnanců. Návrh nepředpokládá žádné finanční nároky na státní rozpočet v letošním roce. Nároky na státní rozpočet v příštích letech budou řešeny v rámci přípravy státního rozpočtu."

Po prvním a druhém železničním koridoru by se měly modernizovat i další tratě. Jde o tři úseky mezi Chebem a Prahou, Českou Třebovou a Přerovem a Dětmarovicemi a Mosty u Jablunkova. O návrhu modernizace třetího koridoru bude dnes rozhodovat vláda. Ministerstvo dopravy, jak potvrdila jeho mluvčí Ludmila Roubcová zároveň předkládá i způsob financování. Cenu ale odmítla sdělit. "Materiál předpokládá provedení modernizačních prací v letech 2004 až 2010. Schválením návrhu na stavbu koridoru se tento projekt stane prioritou, na jehož realizaci lze uplatňovat finanční spoluúčast fondů Evropské unie."

Do programu Exit, který je jakýmsi pokračováním revitalizace, by dnes vláda měla zařadit další tři podniky. Podle neoficiálních informací jde o firmy Moravia, Interma a CETOS, tedy bývalý TOS Hostivař. Česká konsolidační agentura vlastní jejich dluhy a ty by měla prodat vybranému investorovi, který by se podle Josefa Jarabici z ministerstva průmyslu měl postarat o další rozvoj zadlužených firem. "Nabyvatel těchto pohledávek se zaváže, že ty pohledávky využije k další finanční a věcné restrukturalizaci zmíněných podniků. Jeho angažovanost nahrazuje defacto pozici státu."

Už před čtrnácti dny vláda zařadila do programu celkem 5 firem, mezi nimi například brněnskou strojírnu Královopolská a hutní Montáže Ostrava.

Markéta Kaclová, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme