Vláda o dalším prodloužení stavů nebezpečí

Dnes zasedá vláda. Ministři mají mimo jiné rozhodnout o případném prodloužení stavu nebezpečí ve 24 obcích na Mělnicku, který tam přestal platit v pondělí. Případné neprodloužení by znamenalo, že by obce dál nemohly využívat pomoci dobrovolníků a armády nebo možnosti zkrácených stavebních řízení. Zároveň projedná program obnovy srpnovou povodní postižených krajů projedná vláda. Škody hlášené Jihočeským, Středočeským, Plzeňským a Ústeckým krajem představují celkem 55 miliard korun. Podle ministerstva pro místní rozvoj, ale tato částka nemusí odpovídat sumě, kterou stát poskytne na úhradu škod.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strakova akademie

Strakova akademie | Foto: Jan Rosenauer

Vláda má rozhodnout o případném prodloužení stavu nebezpečí ve 24 obcích na Mělnicku. Mimořádný stav tam přestal platit už v pondělí. Pokud nebude prodloužen, znamená to, že by obce dál nemohly využívat pomoci dobrovolníků a armády nebo možnosti zkrácených stavebních řízení. Radiožurnál se proto zeptal premiéra Vladimíra Špidly, zda ministři stav nebezpečí prodlouží. "To je záležitost předložené argumentace. Je pravda, že ve většině případů se ukázalo, že ta argumentace je pádná a stavy nebezpečí jsme prodlužovali například v Hřensku několikrát. To je záležitost posouzení té jednotlivé každé obce, ale předpokládám, že ta rozhodnutí budou kladná."

Celkem 55 miliard korun představují škody ohlášené Jihočeským, Středočeským, Plzeňským a Ústeckým krajem z letošní povodní. Vláda dnes projedná program jejich obnovy. Podle mluvčího ministerstva pro místní rozvoj Petra Dimuna, ale tato částka nemusí odpovídat sumě, kterou stát poskytne na úhradu škod."Vzhledem k tomu, že Ministerstvo financí vzneslo připomínky k nákladům, nejsme schopni nyní vyčíslovat přesně náklady na státní rozpočet."

Peníze, které Ministerstvo práce a sociálních věcí ušetřilo na nevyplacených důchodech, by mohly jít na nezaměstnané. Tento návrh dnes šéf resortu Zdeněk Škromach předloží vládě. Podle ředitele tiskového odboru ministerstva Vladimíra Hrubého jde o jednu miliardu a 600 milionů korun. "Ministerstvo počítalo s letošní výší nezaměstnanosti na úrovni 8,3 procenta, ale ta k 31. srpnu dosáhla 9,4 procenta a předpokládá se, že se do konce roku ještě přibližně o půl procenta zvýší. Už tento měsíc bude proto celkový objem prostředků pro výplatu dávek v nezaměstnanosti vyčerpán, ale prostředky určené na výplatu důchodů letos naopak vyčerpány nebudou. Ministerstvo proto navrhuje krýt prostředky na pasivní politiku zaměstnanosti z finančních prostředků určených na důchody."

Úvěr až 850 tisíc korun mohou lidé, kteří kvůli srpnovým povodním přišli o vlastnické bydlení, použít i na koupi bytu, a to jak nového, tak staršího. Dosud mohl úvěr získat pouze ten, kdo si byt sám postavil. Návrh ministra pro místní rozvoj Pavla Němce dnes schválila vláda. Úvěr je úročen dvěmi procenty s dobou splatnosti 20 let. Dosud o něj požádalo přes 130 lidí.

Podle Dimuna se změna netýká jenom lidí, které postihly letošní povodně, ale i dalších, běžných programů."Dosud to byli pouze lidé, kteří financovali novou stavbu domu. Nyní si lidé budou moci pořizovat i stavbu již hotovou, tuším, že se jedná o dva roky od kolaudace."

Markéta Kaclová, Naděžda Hávová, Aleš Heřmánek, Ladislav Pavlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme