Vláda o extremismu a dotacích na Mostecko

Vláda už schválila svůj návrh zákona o soudnictví ve věcech mládeže, stejně tak se shodla na pomoci utečencům z Čečenska. Ministři by ještě měli jednat o Temelínu. Včera dostalo ministerstvo zahraničí stanovisko německého kabinetu, který se obává o bezpečí svých občanů žijících v blízkosti jihočeské jaderné elektrárny. Spolková vláda žádá českou stranu, aby zahájila nové konzultace o Temelínu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vláda by měla na svém dnešním zasedání projednávat zprávu Ministerstva vnitra o problematice extremismu v České republice v roce 2000. Ve srovnání s rokem předchozím vzrostl počet trestných činů s extremistickým podtextem o více než 15 procent. Zvýšil se ale i počet objasněných trestných činů a zvedl se také počet stíhaných osob. Mezi trestnými činy přitom převažovala podpora a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod občanů a hanobení národa, rasy a přesvědčení. Podle mluvčí Ministerstva vnitra Gabriely Bártíkové "extremistickou trestnou činnost páchali ve většině případů skinheadi. V roce 2000 stejně jako v roce 1999 nedošlo ke spáchání trestného činu vraždy nebo ublížení na zdraví s následkem smrti."

Vláda bude rozhodovat o šedesátimilionové dotaci Ministerstva průmyslu pro výstavbu průmyslové zóny v Mostu-Havrani. Podle mluvčí ministerstva Anny Stárkové by v této zóně měla společnost Nemak vybudovat závod na výrobu hliníkových hlav motorů. Práci by zde našlo více než 1300 lidí. "Význam této investice spočívá především v tom, že se bude realizovat v průmyslové zóně města Most, které leží v okrese s nejvyšší mírou nezaměstnanosti v České republice, která dnes dosahuje více než 21 procent. Bude to v tomto regionu první významný zahraniční investor a očekáváme, že v případě úspěšné realizace zvýší atraktivitu této oblasti. Dalším příznivým faktorem je skutečnost, že se jedná o výrobu v oblasti automobilového průmyslu s vysokou přidanou hodnotou. Roční hodnota vývozu by pak po roce 2001 převyšovala částku deseti miliard korun."

Speciální tresty a další opatření by se měly ukládat dětem, mladistvým a tzv. mladým dospělým do 21 let, kteří se dopouštějí protiprávního jednání. Předpokládá to návrh zákona o soudnictví ve věcech mládeže, který dnes přijala vláda. Podle mluvčího kabinetu Libora Roučka by se tak způsob projednávání trestných činů páchaných mladými lidmi měl významně odlišovat od běžné soudní praxe.

"Ten zákon by měl při zachování dosavadní věkové hranice trestní odpovědnosti 15 let reagovat na závažnější delikvenci osob mladších 15 let. A to zvláště prostřednictvím výchovných opatření ukládaných v netrestním řízení. Rozhodování soudu o deliktech mládeže podle tohoto nového zákona má být svěřeno specializovaným soudním senátům, od čehož si vláda slibuje, že to povede k rychlejšímu a rovněž kvalifikovanějšímu rozhodování."

Vládá se rozhodla, že pomůže občanům Ruské federace, kteří uprchli do České republiky kvůli bojům v Čečensku. Poskytne jim dočasnou ochranu. Mluvčí kabinetu Libor Rouček zdůraznil, že tato ochrana se bude vztahovat pouze na přesně stanovenou skupinu 250 lidí, kteří u nás požádali o azyl.

"Česká vláda podobně jako již například v letech 1993-1997 v případě uprchlíků z Bosny a Hercegoviny nebo v roce 1999 v případě uprchlíků z Kosova rozhodla, že do 30. 6. 2002 poskytne těmto 250 lidem dočasnou ochranu na území ČR. Jedná se pouze o dočasnou ochranu a jsou to lidé kteří se ke dni 18. 4. 2001 nacházeli na našem území a byli účastníky řízení o udělení azylu."

Markéta Kaclová, Aleš Heřmánek, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme