Vláda o majetkových přiznáních a registračních pokladnách

Vládě se dnes na stůl dostanou tři reformní zákony týkající se majetkových přiznání, registračních pokladen a kolkování lihu. Kabinet se také již poněkolikáté pokusí projednat energetickou koncepci. Na programu je i návrh zákona o správních poplatcích, koncepce digitalizace televize a dotace na opravy panelových domů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marie Součková na jednání vlády

Marie Součková na jednání vlády | Foto: Michal Doležal

O návrzích zákonů, které by měly zmenšit daňové úniky, měla vláda diskutovat před dvěma týdny. Ministr financí je ale chtěl projednat současně s návrhem zákona o majetkových přiznáních. Proti majetkovým přiznáním dříve tvrdě vystupovaly koaliční US-DEU a KDU-ČSL, které se původně bránily i registračním pokladnám.

Kolkování lihovin má být povinné už od ledna příštího roku. Muvčí ministerstva financí Eva Nováková připomíná, že postup proti daňovým únikům si odsouhlasila nedávno celá vládní koalice. "Tento nový zákon přispěje k lepší kontrole pohybu lihu. Měl by omezit daňové a celní úniky v oblasti nakládání s lihem. Měl by posílit ochranu spotřebitele, co se týče zabezpečení prodeje originálního lihu, a samozřejmě také vytvořit rovné konkurenční podmínky na trhu." Pokud ovšem příslušný zákon schválí dnes nejen vláda, ale následně také parlament.

I tyto návrhy budou ve sněmovně otázkou síly vládní koalice. Zavedení registračních pokladen opozice odmítá. Potvrzuje ekonomický expert občanských demokratů Martin Kocourek. "Já jsem k tomuto návrhu velmi skeptický, považuji ho dokonce za škodlivý. Je výhodný pouze pro výrobce pokladen, pro živnostníky bude znamenat další desetitisícové výdaje ročně a pro stát to nepřinese podle mého názoru skoro nic. Naopak spousta věcí se přenese do šedé ekonomiky."

Také Hospodářské komoře plošné zavedení registračních pokladen připadá nesmyslné. Navrhuje alternativu - evidovat paragony. Řadu výhrad má i Sdružení podnikatelů. Jak řekl Radiožurnálu jeho předseda Bedřich Danda, pokud vládní koalice registrované pokladny prosadí a budou zavedeny, neplánuje sdružení žádné protesty. "Protestní akce dělat nebudeme, protože jsme se shodli na tom, že nemají význam. Ale budeme se snažit lobovat, dokud to půjde, a doufám, že ten zákon neprojde."

Mluvčí Ministerstva financí Eva Nováková ale říká, že "povinnost evidovat přijímané platby v hotovosti by měla vést i ke zvýšení daňové spravedlnosti a měla by přispět i k zlepšení podnikatelského prostředí." Povinnosti budou kontrolovat živnostenské a finanční úřady ve spolupráci s obchodní inspekcí. Za porušení zákona má obchodníkům hrozit až půlmilionová pokuta.

Na programu je i státní energetická koncepce, která se mezi body k projednání objevila i v minulých týdnech. Projednávání budou zřejmě znovu doprovázet spory především o jaderné energetice a územních limitech těžby u hnědého uhlí.

Od listopadu je přerušené také jednání o správních poplatcích. Stát plánuje několik změn, podraží například vydávání řidičských průkazů či cestovních pasů. Zlevní naopak rybářské lístky. Stát by na poplatcích měl získat ročně o 140 milionů korun více než v roce 2002.

Koncepce digitalizace televize, kterou ministři posoudí, se týká fáze přechodu z analogového na digitální vysílání v letech 2004 až 2006. Na digitální vysílání přechází postupně celá Evropa. Výhodou jsou například lepší kvalita signálu a menší nároky na kmitočtový prostor.

Markéta Kaclová, Aleš Heřmánek, Karel Hanzelka, Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme