Vláda o našich specialistech v Iráku a zvýšení platů

Osud české vojenské jednotky chemických specialistů v Kuvajtu má v rukou vláda. Budoucnost 250 vojenských chemiků je nejistý, protože na prodloužení jejich mise nemá Ministerstvo obrany peníze. Podle informací z vojenských zdrojů je ale odvolání jednotky nemyslitelné, protože Američané počítají s českými specialisty při plánovaném útoku na Irák. Kabinet také projedná návrh Ministerstva práce a sociálních věcí, aby v příštím roce vzrostly platové tarify zaměstnanců rozpočtových a příspěvkových organizací o 8,2 procenta.O stejný podíl se zvýší také základní platy duchovních církví a náboženských společností.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strakova akademie | Foto: Jan Rosenauer

Vláda má dnes potvrdit s odbory dohodnuté zvýšení platů ve veřejné sféře. Ve většině rozpočtových a příspěvkových organizací porostou tarify o 8,2 desetiny procenta. Učitelé dostanou přidáno 10 a zdravotníci 17 procent. Podle mluvčího Ministerstva práce a sociálních věcí Vladimíra Hrubého se zvýšením tarifních platů vyrovná nejen předpokládaná dvouprocetní inflace v příštím roce, ale také šestiprocentní růst mezd v soukromých podnicích. "Pro tento účel bylo do návrhu státního rozpočtu na příští rok zahrnuto zvýšení objemů prostředků na platy ve výši přibližně 7 miliard korun. Zvýšení platových tarifů zdravotnických zaměstnanců bude hrazeno z prostředků zdravotního pojištění a v případě zaměstnanců organizací zřizovaných krajskými úřady a obcemi z veřejných rozpočtů těchto zaměstnavatelů."

K podepsání smlouvy o dvanáctimiliardovém úvěru od Evropské investiční banky na úhradu povodňových škod už chybí jen souhlas vlády s jejím textem. Dnes by jej kabinet měl schválit. Peníze využije vláda především na obnovu pražského metra, čistíren odpadních vod, vodohospodářského majetku a dálnic, silnic a železnice. Úvěr má podle mluvčího ministerstva financí Jaroslava Dědiče neobvykle výhodné podmínky. "Splatnost je 30 let. Odklad splátek na 7 let, možnost čerpání úvěru v korunách, možnost financování akcií až do 100 procent nákladů těchto akcií Pokud Česká republika nevyčerpá celou částku úvěru, nebudou ze strany Evropské investiční banky žádné poplatky či jiné sankce. Slouva by měla být podepsána na Ministerstvu financí 20. prosince."

Vláda na svém letošním posledním zasedání rozhodne o dalším pobytu protichemické jednotky v Kuvajtu. Ministerstvo obrany původně předpokládalo, že pobyt našich vojáků zaplatí Kuvajťané, z toho ale sešlo. Přestože by náklady na působení chemiků měla hradit česká strana, není vyloučeno, že nakonec vojáci v Kuvajtu zůstanou. Objevily se totiž spekulace, že s jednotkou počítají Spojené státy při eventuálním útoku na Irák. Záměr ministerstva ale jeho mluvčí Milan Řepka nechtěl před jednáním vlády zveřejnit. "Pan ministr chce s vládou diskutovat otázku dalšího působení naší jednotky v této oblasti a to je základní věc, která se v této chvíli k tomu dá říct. Další detailizace a specifikace konkrétních informací je na místě teprve po této konzultaci ve vládě České republiky."

Ministři budou posuzovat návrh novely drogového zákona. Podle ní se má zpřísnit nakládání s psychotropní látkou flunitrazepamem, která je součástí léku rohypnol. Ten je nyní k dostání na běžný recept. Zneužívají ho ale narkomani a pašuje se i do zahraničí.

Markéta Kaclová, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme