Vláda o nové protidrogové strategii

Co bude stát dělat proti šíření drog v příštích čtyřech letech, tento materiál na posledním letošním zasedání schválili ministři české vlády. Materiál zpracoval ještě Josef Radimecký, nedávno odvolaný z funkce ředitele sekretariátu vládní protidrogové rady. Odvolal ho ministr Jaroslav Bureš, který právě národní strategii protidrogové politiky na období 2005 až 2009 členům kabinetu předložil. Jak Radiožurnálu řekl šéf kanceláře ministra Jakub Camrda, základní pilíře strategie prevence, léčba, snižování rizik a pokles dostupnosti drog zachoval.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kokain | Foto: Netstof

Camrda řekl, že Bureš koncepci sám doplnil a pozměnil. "Je tam určitým způsobem zvýrazněn akcent na primární prevenci, na to, aby zejména mladí lidé měli dostatečné množství informací o škodlivosti všech druhů drog, ale zejména vidíme potřebu razantnějšího postupu u konopných drog a syntetických drog, jako je extáze."

Vláda chce materiálem navázat na úspěchy, kterých se v protidrogové politice podařilo dosáhnout v uplynulých čtyřech letech. "Myslím si, že je výrazným úspěchem, že se podařilo stabilizovat skupinu uživatelů těch nejproblémovějších drog. Máme kolem 30 tisíc uživatelů těch nejzávažnějších drog jako je heroin nebo pervitin. Jsou to lidé, kteří si většinou tyto drogy aplikují nitrožilně a počet těchto uživatelů nestoupá, naopak v posledních letech klesá. Naopak vzrůstajícím trendem je vzrůstající spotřeba konopných drog."

Nástupce Josefa Radimeckého vybere Bureš ve výběrovém řízení, které má skončit v závěru ledna. Camrda nevěděl, kolik lidí se do konkurzu přihlásilo, podmínky prý byly teprve vyhlášeny. Nepotvrdil ani, jestli se do něj znovu přihlásil právě Radimecký.

Markéta Kaclová, Naděžda Hávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme