Vláda o nových průmyslových zónách

Vláda pokračuje ve svých výjezdních zasedáních - tentokrát zavítá do středočeské Čáslavi. Má rozhodnout o žádosti ministra vnitra Stanislava Grosse na zvýšení početních stavů ministerstva, policie a Hasičského záchranného sboru a o financování Českých drah. Podle tisku by měla zvážit, zda jí bude stačit 60 miliard korun za státní podíl Českého Telecomu, a o tom, zda u Ostravy vyroste nová automobilka. Právě nové průmyslové zóny budou jedním z hlavních bodů jednání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

železárna | Foto: Svaz průmyslu a dopravy ČR

Vláda také rozhodne, jestli ostravskou Novou huť získá LNM Holdings. Nizozemská společnost získala exkluzivitu k jednání do konce května. Pokud ministři dnes nabídku LNM odmítnou, obrátí se na další zájemce. Jedním z nich je US Steel, která vlastní Východoslovenské železárny Košice. V úterý svou nabídku předložily také Třinecké železárny společně se svým menšinovým vlatsníkem americkou CMC. Do Nové huti a Vysokých pecí Ostrava chtějí investovat celkem 24,5 miliardy korun. Státu by z toho připadlo 700 miliónů. LNM nabízí za státní akcie 440 miliónů a předpokládá, že celková onvestice dosáhne 17 a půl miliardy korun.

Ministerstvo průmyslu chce vybudovat další tři zóny pro investory - na bývalém vojenském letišti v Žatci, v Nošovicích a v Chebu. Jeho záměr dnes posoudí vláda. Podle mluvčí ministerstva Anny Stárkové přednost dostávají zóny v oblastech s vysokou nezaměstnaností nebo bývalá průmyslová území. Důležitý je také zájem konkrétního investora. "Je zřejmé, že největší starostí bude získání finančních prostředků na zabezpečení výstavby strategických průmyslových zón. Ve hře jsou dva způsoby finančního zabezepečení: financování jak prostřednictvím státního rozpočtu v roce 2003, tak prostřednictvím opatření v rámci revitalizace Moravsko-slezského kraje."

Markéta Kaclová, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme