Vláda o obnově země a zvýšení důchodů

Ministři Špidlova kabinetu se sejdou na svém pravidelném zasedání. Diskutovat budou například o obnově míst postižených záplavami. Posoudí také návrh zákona, podle kterého by mladé delikventy měly soudit speciální tribunály. Důchodci by měli od nového roku dostat více peněz - tedy pokud dnes vláda schválí návrh Ministerstva práce a sociálních věcí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strakova akademie

Strakova akademie | Foto: Jan Rosenauer

V průměru by se měl starobní důchod zvýšit o 253 korun. Zvýšit se mají také důchody invalidní a pozůstalostní. Jak vysvětluje mluvčí ministerstva Kateřina Prejdová, o něco víc přitom porostou důchody, přiznané před rokem 1996. "To znamená, že lidem, kterým byl důchod přiznán před 1. lednem 1996 takzvaným starodůchodcům, by se penze měla zvednout o 5 procent. Naopak lidé, kteří odešli do důchodu po tomto datu, by měli mít penzi vyšší o 4 procenta. V případě, že vláda návrh schválí, zvedne se výše průměrného starobního důchodu na 7 095 korun."

Vláda by dnes měla rozdělit také část peněz pro kraje, které postihly srpnové povodně. Podle mluvčího Ministerstva pro místní rozvoj Petra Dimuna dostanou peníze nejprve méně postižené kraje. "Jedná se i kraje Jihomoravský, Liberecký a Karlovarský, které byly méně postiženy povodněmi a u nichž jsme mohli velmi rychle zpracovat návrh na strategii obnovy území z těch informací, které nám kraje zaslaly během září."

Podle mluvčího pracuje ministerstvo i na programech pro další kraje, které záplavy poškodily výrazněji. Tam ale vyčíslení škod trvalo delší dobu. Jedním z velmi postižených míst byl také pražský Karlín. Právě tam teď statici objevili v dalších dvou domech nebezpečné praskliny. Podle starosty Prahy 8 Josefa Noska jde o domy číslo 17 a 19 v Thámově ulici. Domy musely být vyklizeny a dnes se rozhodne o případné demolici.

"Ve sklepích těchto domů se objevily trhliny. Zda hrozí dalším objektům něco podobného, to zatím nikdo moc neví, ale nehrozí bezprostřední nebezpečí toho, že by ty domy začaly padat."

Počet ohrožených domů se tak v Karlíně vyšplhal na 40.

Do našeho vstupu do Evropské unie se také musí změnit veterinární zákon. Vláda dnes proto projedná návrh jeho novely. Podle mluvčího ministerstva zemědělství Martina Severy se změny týkají hlavně ochrany zdraví zvířat a tedy potažmo i lidí a také zdravotní nezávadnosti živočišných produktů. "Ta novela i upřesňuje povinnosti a požadavky, které jsou z veterinárního hlediska kladeny na chovatele hospodářských zvířat, dále na výrobce a zpracovatele živočišných produktů a na ty, kteří obchodují se zvířaty a živočišnými produkty, takže zákony a předpisy budou velmi podrobné a naši zpracovatelé a chovatelé se budou prostřednictvím našeho zákona lépe orientovat v Evropské legislativě."

Mladé delikventy by měly podle vládního návrhu zákona soudit speciální tribunály. Podle mluvčího ministerstva spravedlnosti Vladimíra Voráčka by soudy pro mládež měly brát především zřetel na prevenci další trestné činnosti a tomu mají přizpůsobit i své rozsudky. "Nejdůležitějším účelem je především ochrana mladistvých před nežádoucími vlivy a vytvoření podmínek pro jejich zdravý sociální a duševní rozvoj v zájmu zamezení páchání trestné činnosti. Výchovná opatření lze za určitých podmínek používat již v průběhu tretsního řízení. Po odsuzujícím rozsudku soudu je možné podmíněně upustit od potretsání nebo uložit terstní či ochranné opatření. Nejvyšším a co nejméně používaným by pak měl být trest nepodmíněného odnětí svobody."

Markéta Kaclová, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme