Vláda o podpoře výstavby nájemních bytů

Zrušení starých nefunkčních krytů a rozdělení materiálu civilní ochrany záchranným složkám navrhne ministr vnitra Stanislav Gross na zasedání kabinetu. Současně ministrům předloží definitivní plán na vybavení krajských úřadů počítači a jejich vzájemné propojení. Vláda má také projednat poslanecký návrh novely zákona o prodeji a vývozu předmětů kulturní hodnoty a zákon o dani z přidané hodnoty.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vláda ČR

vláda ČR | Foto: Úřad vlády ČR

Státní fond rozvoje bydlení má obnovit podporu výstavby nájemních bytů a domů s pečovatelskou službou. Předpokládá to návrh nařízení, který dnes projedná vláda. Podle Jiřího Klímy z ministerstva pro místní rozvoj fond zatím vyřizoval jen žádosti o podporu, které došly do konce roku 2000. Pokud bude vláda souhlasit, měl by se začít zabývat i novými žadateli. "Původní záměry v oblasti podpory výstavby nájemních bytů vycházely totiž z předpokladu, že v roce 2002 již bude zahájena obecně prospěšnými bytovými družstvy. Ovšem poslanecká sněmovna návrh zákona o obecně prospěšných družstvech zamítla, a proto chceme umožnit přijímání nových žádostí, a to jak v rámci programu podpory výstavby nájemních bytů a technické infrastruktury, tak i programu podpory výstavby domů s pečovatelskou službou v tomto kalendářním roce."

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Klíma o podpoře výstavby nájemních bytů

Ministerstvo vnitra chce zrušit staré kryty a rozdat materiál civilní ochrany. Předpokládá to návrh šéfa resortu Stanislava Grosse, který s ním dnes seznámí vládu. Podle tohoto materiálu by měla vzniknout jasná koncepce ochrany obyvatel do roku 2006. Proč se budou kryty rušit a komu se materiál rozdá, na to Radiožurnálu odpověděl Bohumír Martínek vedoucí ochranného odboru hasičů. "Pokud se týká krytů, tak ten úkrytový fond, který činí zhruba kolem 5 tisíc krytů v této republice, chceme nějakým způsobem zachovat, protože i když o té válce nemluvíme, přecijenom ji nemůžeme vyloučit. Pokud se týká toho materiálu, chceme ho předat obcím a různým právnickým nebo fyzickým osobám, které budou zřizovat takzvaná zařízení civilní ochrany, jednotky, které by měly řešit ochranu obyvatelstva, ale jenom ten materiál, který je prostě funkční."

Vláda má dnes schválit způsob, jak zaplatit slíbenou revitalizaci krajiny v severozápadních Čechách. Před nedávnem se ministři zavázali, že z Fondu národního majetku uvolní na sanaci škod způsobených těžbou hnědého uhlí pro letošek 3 miliardy a v příštích deseti letech celkem 15 miliard korun. Ministerstvo průmyslu, podle Karla Grögra z tiskového odboru navrhuje, aby se pro letošní rok využilo jedno ustanovení horního zákona. "Ten ukládá těžebním organizacím zajistit sanaci a rekultivaci všech pozemků dotčených těžbou, ale zároveň i povinnost vytvářet za tímto účelem finanční rezervu. Povinnost vytvářet tuto rezervu je uložena od roku 1991. Většina provozovaných dolů však provádí těžbu několik desítek let a podle tehdejších ekonomických nástrojů nemohla být tato finanční rezerva vůbec tvořena. Proto současná právní úprava umožňuje využívat prostředky Fondu národního majetku České republiky."

Markéta Kaclová, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme