Vláda o summitu a odškodnění železničářů

Vláda se má mimo jiné zabývat zabezpečením podzimního summitu NATO v Praze, ochranou státních hranic a migrací. Rozhodne také o podmínkách pro poskytování sociálního příspěvku těm zaměstnancům Českých drah, kteří je budou muset během transformace do roku 2005 opustit.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vláda ČR

vláda ČR | Foto: Úřad vlády ČR

Propouštění železničáři mají dostat peníze od státu. O podmínkách jejich výplaty rozhodne vláda. Podle Jaroslava Součka z ministerstva dopravy to souvisí transformací drah na akciovou společnost v příštím roce. Čeká se totiž, že dráhy sníží počet zaměstnaců, kteří kvůli své specializaci budou obtížně shánět novou práci. Částka, kterou by propouštění železničáři měli získat se pohybuje kolem 80 tisíc korun a odvíjí se od toho, jak dlouho kdo u drah pracoval. "Zároveň to závisí na věku zaměstnance. Týká se to zaměstnanců, kterým chybí 5 a méně let do odchodu do řádného starobního důchodu a zároveň odpracovali v trvalém pracovním poměru minimálně deset let u Českých drah."

Vláda má rozhodnout o přeměně státního podniku Česká pošta na akciovou společnost. Zabývat by se měla i příspěvkem pro propuštěné zaměstnance Českých drah. Česká pošta by se měla ze státního podniku změnit na akciovou společnost. Vláda by dnes měla schválit postup její přeměny. Stát totiž zatím reguluje činnost pošty a zároveň je jejím majitelem. To ale podmínky našeho vstupu do Evropské unie nepřipouští, a proto by se podle mluvčího Ministerstva financí Jaroslav Třosky měla pošta odstátnit. "Transformací České pošty do formy akciové společnosti založené Fondem národního majetku bude tato podmínka splněna. Ministerstvo financí tedy doporučuje transformovat na akciovou společnost celý státní podnik, přičemž v této akciové společnosti bude mít stát stoprocentní účast. Toto doporučení vychází z předpokladu, že zde jsou dořešeny všechny restituční nároky a i z předpokladu, že jeho zachování nevyžadují jiné zákonné důvody."

Novou národními kulturní památkou se má stát rožmberská rybniční soustava a dva objekty v Třebíči - klášter s kostelem svatého Prokopa a židovský hřbitov. O jejich vyšší ochraně také bude rozhodovat vláda. Jak doplnila mluvčí Ministerstva kultury Dita Fuchsová návrh se týká také dolu Hlubina a vysokých pecí a koksovny Vítkovických železáren.

Markéta Kaclová, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme