Vláda o úhradě povodňových škod

Ministerstvo financí rozdělí jednotlivým resortům na úhradu nejnutnějších povodňových škod 1 a půl miliardy korun, které ještě zbývají z rozpočtové rezervy. Po zasedání kabinetu o tom informoval ministr financí Bohuslav Sobotka. Jednotlivé resorty mají své žádosti předložit do 15. září. Peníze na obnovu škod vláda ve středu přidělila především zemědělcům a Českému statistickému úřadu, který sídlí v pražském Karlíně. Na jednání Špidlovy vlády také poprvé zavítal prezident Václav Havel. Vedle následků ničivých záplav hovořil s ministry také o Evropské unii a listopadovém summitu NATO v Praze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strakova akademie | Foto: Jan Rosenauer

Prezident Havel podotkl, že ale ze všeho nejvíce chtěl ocenit práci, kterou ministři vykonali během povodní. Mluvilo se také o tom, jak dalším podobným katastrofám přecházet. "Takový dlouhodobě ekologický aspekt těch škod, které povodně způsobily, renovace těch území, charakteru té renovace, poučení, která z toho plynou, to je věc, která se týká regulace řek, výstavby v nivách, v blízkosti řek, hospodaření v lese, umožnění vsakování vody. Já myslím, že nejsme schopni vyloučit či odvrátit katastrofu tohoto typu, ale jsme schopni do jisté míry omezit její neblahé důsledky."

Přehrát

00:00 / 00:00

Václav Havel: Mohli bychom omezit důsledky povodní

Peníze dnes vláda rozdělovala z třímiliardové rozpočtové rezervy, kterou vytvořily mimořádné příjmy státu. Už minulý týden získalo jednu miliardu ministerstvo pro místní rozvoj na programy obnovy bytového fondu a další půl miliardy ministerstvo průmyslu na program rekonstrukce pro firmy. Do 15. září mají členové vlády dodat požadavky na rozdělení zbývající části.

Zemědělci postižení povodněmi mohou očekávat od Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu nízkoúročené půjčky - především na nezbytné investice a zúrodnění půdy. Podle ministra Jaroslava Palase má fond k dispozici 200 milionů korun.

"Počítáme, že budou poskytnuty půjčky asi na 15 let s odkladem splatnosti 3 až 5 let, úroková sazba bude jedno procento. Počítáme také s tím, že bychom odpustili splátku za privatizovaný majetek Pozemkového fondu a také za nájemné. Zde ale existuje určitý názorový rozdíl mezi ministerstvem financí a naším resortem, kdy my navrhujeme prominutí jednoroční splátky, ministerstvo financí preferuje odložení splátky," uvedl ministr zemědělství.

Český statistický úřad, který byl záplavami výrazně poškozen, dostal 63 miliony korun na obnovu počítačových systémů, aby mohl zajistit zpracování výsledků podzimních voleb. "To znamená, že se jedná o výdaj, který je v přímé souvislosti se zajištěním komunálních a senátních voleb. Čili z tohoto hlediska vláda tento požadavek statistického úřadu upřednostnila," řekl ministr financí Bohuslav Sobotka.

Premiér Vladimír Špidla během jednání vlády potvrdil, že kabinet skutečně chystá vyšší zdanění lidí s příjmy nad 900 tisíc korun ročně. Ministři tak chtějí získat společně se zvýšením některých spotřebních daní peníze na odstraňování povodňových škod. Podle Špidly chce vláda hotový návrh předložit 12. září Poslanecké sněmovně. "Předkládáme určitou množinu finanční reakce na povodně a tato reakce v sobě obsahuje i úvahu o zavedení dalšího pásma to jest 37 procent pro částky nad 900 tisíc ročně. To je úvaha, která je teď rozpracována a je otázka, zda bude včleněna do systému nebo ne, ale v každém případě se diskutuje vážně."

Prezident Havel podle svých slov na zavedení tzv. milionářské daně kvůli povodním zatím nemá zcela jednoznačný názor. "Já se ale domnívám, že to je věc otevřená k debatě, že to je jedna z cest, že to je cesta, která má své zřetelné výhody oproti cestám jiným jako jsou třeba dluhopisy. Ale nejsem v těchto věcech odborník. Principiálně si myslím, že to je jedna z možných cest, která není vůbec nic nového. Je to princip, který se vyskytuje v mnoha zemích."

Markéta Kaclová, Aleš Heřmánek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme