Vláda o urychlení bezpečnostních prověrek

Urychlenou bezpečnostní prověrku potřebují lidé, kteří míří do české mise při Evropské unii v Bruselu. O prověrkách bude dnes jednat vláda. Podle ministra zahraničí Cyrila Svobody jsou prověrky pro činnost pracovníků ministerstva nezbytné. Národní bezpečnostní úřad sice už většinu z 63 diplomatů směřujicích do Bruselu prověřil, ale i přesto je na ministerstvu zahraničí více než 400 lidí, kteří na prověrku čekají už několik let.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo Evropské komise v Bruselu

Sídlo Evropské komise v Bruselu | Foto: Euroskop

Podle mluvčího ministerstva Víta Koláře navrhli vládě usnesení, který by zavazovalo NBÚ k dodržování určité lhůty pro prověření. "Aby na základě těchto lhůt lidé v určitém čase dostávali prověrku. Muselo by se rozhodnout v řádech měsíců o tom, jestli člověk má šanci dostat prověrku nebo ne. Toto usnesení mělo původně platit pro všechny, kteří si o prověrky požádají, nicméně ta poslední verze mluví o tom, že ty lhůty budou platit pouze pro lidi, kteří směřují na misi v Bruselu."

Podle diplomata naší mise při EU Libora Boháče je současná situace kritická. "U nás v současné době pracuje na stálé misi v Bruselu 28 diplomatických pracovníků. Ten cílový stav je alespoń 56-57 diplomatů pro to, abychom mohli stoprocentně zajistit vešekré úkoly, které tady v Bruselu máme. Problém je v tom, že bez prověrek nemůže u nás na misi nikdo nastoupit."

Podle Boháče je v Bruselu zapotřebí posílit tým co nejdříve o 13 lidí. Jinak prý nebude možné stoprocentně zajistit všechny úkoly, které mise před sebou má. "My se účastníme každý den více než 100-150 pracovních skupin, bohužel na každé nejsme. Je nás polovina cílového stavu, každý z nás obhospodařuje více těchto skupin. Dost často se stává, že tyto skupiny zasedají ve stejnou dobu. Tak to musíme rozhodnout, na kterou z nich půjdeme, co je pro nás důležitější, s tím, že je možné, že se tam bude projednávat něco, co nás zajímá, ale my u toho nebudeme."

Zabavené padělky značkového zboží by se už nemělo pálit. Předpokládá to návrh zákona, který má také dnes na programu vláda. Ve spalovnách ročně shoří tuny nového oblečení, které zabaví celníci. Jde o padělky převážně z asijských tržnic, nebo přímo z kamionů pašeráků na hranicích. Mnozí lidé ale považují takovou likvidaci zboží za plýtvání. Vláda proto dnes bude rozhodovat, zda by se část těchto oděvů nedala využít pro humanitární účely.

Ředitel České obchodní inspekce v Plzni Václav Havlík věří, že uvedení systému do praxe by nemusel být velký problém. "Problematika bude pouze v tom, kdo bude ty značky odstraňovat a jakým způsobem se budou přebírat ty věci pro charitní organizace. Já věřím, že se to nějakým způsobem vyřeší. U některých věcí, když značku odstraníte, tak vznikne díra, bylo by to nepoužitelné, potom jde taky o pracnost při tom dostraňování výšivek a nášivek."

Markéta Kaclová, Štěpánka Čechová, Alžběta Havlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme