Vláda obhájila před poslanci podmínky vstupu do Evropy

Koaliční vláda Vladimíra Špidly dnes v Poslanecké sněmovně obhájila zprávu ministra zahraničí Cyrila Svobody o stavu vyjednávání podmínek vstupu naší země do Evropské unie. Sněmovnou totiž neprošel návrh poslanců ODS, aby dolní komora konstatovala, že dosud dojednané podmínky neodpovídají pozici Česka mezi ostatními kandidátskými zeměmi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament | Foto: Jan Rosenauer

Ministr ve svém vystoupení výsledky dojednané s Evropskou unií vesměs chválil. Za už dosažené úspěchy v tomto směru považuje například dojednání přechodného období na nižší sazbu daně z přidané hodnoty na stavební práce, pro bydlení a teplo. "Trvalou výjimku na poloviční sazbu spotřební daně pro pěstitelské pálení. Tento uzpůsob výroby slivovice je jistě naší národní tradicí a je to jeden z dílčích úspěchů, kterých jsme dosáhli v této kapitole," vypočítal dále Svoboda.

Podle občanských demokratů ale nejsou dojednané podmínky vstupu vůbec uspokojivé. Šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý k tomu doslova řekl: "Nikdo v Evropě neokázal pro svou zemi vyjednat horší podmínky pro vstup země a svých občanů než právě tato vláda." Jediným závěrem více než tříhodinové emotivní rozpravy na toto téma je však pouze žádost sněmovny, aby vláda poslance příští úterý informovala summitu Evropské unie v Kodani.

Hlavní bruselský vyjednavač Pavel Telička dnes v Praze řekl, že Česká republika nedostane v prvních třech letech po vstupu výrazně méně peněz od Evropské unie než jiné kandidátské země. Reagoval tak na kritiku, že po odečtení našich výdajů a příjmů z Unie zůstane na jednoho našeho obyvatele méně eur než v bohatším Slovinsku. Příjmy a výdaje se ale podle Teličky zatím pohybují jen v rovině odhadů a vše dořeší až nadcházející summit v Kodani.

Navíc i přepočítávání unijních peněz na jednoho obyvatele je prý zavádějící. "Když pomineme Maltu a Kypr, které bych označil za specifické země, tak Česká republika je za Slovinskem druhá s nejvyšší částkou, ale když odečteme schengenské prostředky, tak Česká republika dostává na hlavu prostředky nejvyšší," uvedl Telička.

Podle Teličky připravenost každé kandidátské země samostatně rozhodne o tom, jestli vstoupí do Evropské unie nebo ne, a ani několik nedořešených kapitol by naše přistoupení nemělo zabrzdit. Jinak řečeno, připravení nebudou muset čekat na nepřipravené. "De facto některé kandidátské země jednání o přistoupení již uzavřely, byť si nechaly klauzule typu, pokud někdo v této otázce získá více, pak chci totéž. Druhý fakt je ten, že unie dala jasně najevo, že v Kodani se končí," řekl.

Vstupu Česka do Evropské unie nezabrání žádné nepřekonatelné překážky - to řekl Radiožurnálu vedoucí Delegace Evropské komise u nás Ramiro Cibrian. Podle něj nezkomplikuje naši cestu do Unie ani snaha Rakouska otevřít na summitu v Kodani kapitolu Energetika. Jak zdůraznil, diskuze o Temelínu nezáleží jen na našem jižním sousedovi - souhlasit s tím musí i ostatní členské státy. "Nevím zda všechny současné členské státy budou souhlasit s Rakouskem o možnosti znovuotevřít tu kapitolu."

Milada Richterová, Viktorie Hošková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme